Amenzi de peste 100.000 lei pentru operatorii din industria alimentară

Sursa: Mediafax | Publicat: 16 dec 2011, 15:56 | Actualizat: 16 dec 2011, 15:56

Inspectorii Autorităţii Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor au aplicat 143 de amenzi, în valoare totală de 112.920 lei, şi au dat 180 de avertismente mai multor operatori din industria alimentară, descoperiţi cu nereguli înaintea Sărbătorilor de iarnă.

0
comentarii

Vot: 0,0 din 0 voturi

ARTICOLE ALIMENTAR

Inspectorii ANSVSA au controlat 1.768 de unităţi, verificând modul în care sunt respectate cerinţele sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor de către operatorii din industria alimentară, scrie MEDIAFAX.

ANSVSA informează că au fost inspectate 435 de depozite alimentare, 494 de laboratoare de cofetărie şi patiserie, 275 de unităţi panificaţie, 39 de magazine alimentare, 12 măcelării, patru restaurante şi cinci pescării.

De asemenea, au fost făcute şi 193 de verificări în pieţele agroalimentare, 86 în târguri de animale, 81 de controale în trafic şi au fost controlaţi 144 de producători particulari.

"Deficienţele constatate de către inspectorii sanitari veterinari şi pentru siguranţa alimentelor au fost sancţionate cu 143 de amenzi, în valoare totală de 112.920 lei. Cele mai multe sancţiuni, 59, cu o valoare de 38.220 lei au fost acordate pentru lipsa documentelor sanitare veterinare obligatorii însoţitoare pentru animalele vii. Au fost descoperite cu ocazia controalelor nereguli în ceea ce priveşte respectare cerinţelor generale şi specifice privind igiena produselor alimentare, la un număr de 45 de operatori din industria alimentară, unde valoarea amenzilor s-a ridicat 33.360 lei", se arată în comunicatul remis, vineri, de ANSVSA. Citeşte mai mult pe MEDIAFAX

Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
 

0
COMENTARII
ADAUGA UN COMENTARIU
scrie un comentariu nou.
Nume*
Telefon
Email*
Subiect*
Mesaj*
Cod*

IMPORTANT

Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele daune, in cazul unor actiuni inaintate impotriva celor afirmate. Money.ro nu poate fi facut responsabil pentru continutul comentariilor postate de cititori.

 
 
 
 
 
 

CE RECOMANDA PRIETENII TAI PE FACEBOOK

Strategy & Technology: PUBLYO
Marketing & Sales: Q2M
Comandati acum o campanie publicitara pe acest site!