Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a anunţat joi că plăteşte, în perioada 21- 23 decembrie, suma de 298 milioane euro pentru 335.000 de fermieri, pe măsurile delegate din Programul Naţional de Dezvoltare Rurală (PNDR) AXA II, aferente campaniei SAPS 2011.
Banii vor fi plătiţi pentru Măsura 211, care reprezintă sprijin pentru zona montană defavorizată, pentru Măsura 212 - sprijin pentru zone defavorizate, altele decât zona montană, precum şi pentru Măsura 214, reprezentând plăţi de agro-mediu.
Â
APIA menţionează că până în prezent a efectuat plăţi aferente campaniei SAPS 2011, în valoare totală de 729 milioane euro pentru un număr total de 1,071 milioane fermieri eligibili.
Â
Programul Naţional pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală ( PNADR) este documentul de bază care a contribuit la implementarea aquis-ului comunitar în perioada de pre-aderare a României şi a fost elaborat conform unui set de Reglementări ale Comunităţii Europene.
Â
Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
Vot: 0,0 din 0 voturi