Cel mai mare retailer european, Carrefour, a anunţat, luni, semnarea unui protocol de acord în vederea cumpărării distribuitorului brazilian Atacadao, pentru un preţ de 825 de milioane de euro, informează Reuters.
Carrefour a subliniat într-un comunicat că această operaţie îi va permite să ocupe prima poziţie printre marii distribuitori alimentari de pe piaţa braziliană, în termenii cifrei de afaceri.
Atacado, care activează pe segmentul hipermarketurilor din Brazilia, numără 34 de magazine, dintre care 17 în Sao Paulo.
Suprafaţa sa de desfacere este de peste 214.000 de metri pătraţi, iar Atacadao este proprietarul a peste 90% din această suprafaţă.
Societatea a înregistrat în 2006 venituri brute de 1,5 miliarde de euro, ceea ce reprezintă o cotă de piaţă de aproximativ 4%.
Carrefour este deja prezent în Brazilia pe segmentul hipermarketurilor ÅŸi al supermarketurilor (Carrefour Bairro). Vânzările sale în 2006 s-au ridicat la 3,8 miliarde de euro.
Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
Taguri:
Vot: 0,0 din 0 voturi