Cehia, primul stat din Europa Centrală şi de Est care intră din nou în recesiune

Sursa: Mediafax | Publicat: 15 feb 2012, 17:03 | Actualizat: 15 feb 2012, 18:50

Cehia a devenit prima economie din Europa Centrală şi de Est care a intrat din nou în recesiune, cu o contracţie trimestrială de 0,3% în ultimele trei luni ale anului trecut, după o scădere de 0,1% în trimestrul al treilea, scrie Financial Times.

0
comentarii

Vot: 0,0 din 0 voturi

ARTICOLE MACROECONOMIE

Anunţul a fost oarecum aşteptat, ca urmare a dependenţei economiei Cehiei de zona euro, regiune ce a înregistrat, de asemenea, contracţie în trimestrul al patrulea, potrivit Financial Times.

Au existat surprize plăcute în Europa Centrală şi de Est, Ungaria şi Slovacia, cu evoluţii peste aşteptări, însă România a avut o scădere de 0,2%, faţă de trimestrul al treilea, iar situaţia la nivelul întregii regiuni nu este deloc solidă.

Zona euro a avut o evoluţie uşor peste aşteptări, cu o scădere a PIB de 0,3%, în timp ce analiştii anticipau 0,4%.

Mediafax

Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
 

0
COMENTARII
ADAUGA UN COMENTARIU
scrie un comentariu nou.
Nume*
Telefon
Email*
Subiect*
Mesaj*
Cod*

IMPORTANT

Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele daune, in cazul unor actiuni inaintate impotriva celor afirmate. Money.ro nu poate fi facut responsabil pentru continutul comentariilor postate de cititori.

 
 
 
 
 
 

CE RECOMANDA PRIETENII TAI PE FACEBOOK

Strategy & Technology: PUBLYO
Marketing & Sales: Q2M
Comandati acum o campanie publicitara pe acest site!