Preţurile biletelor de avion afişate de companiile aeriene vor fi în curând mult mai transparente şi vor include toate taxele pe care le au de plătit pasagerii, potrivit unui regulament aprobat, marţi, de Parlamentul European (PE).
Noile reglementări ar trebui să pună capăt publicităţii mincinoase şi să faciliteze compararea preţurilor.
Indiferent de serviciile puse la dispoziţie, inclusiv cele prin internet, preţul publicat va trebui să includă toate taxele, cele aeroportuare, taxele suplimentare de carburant sau de securitate şi alte costuri ce se pot adăuga unui tarif aerian de bază.
Eurodeputaţii au menţionat marţi că europenii ar trebui să cunoască în detaliu taxele care se adaugă costului unui bilet, inclusiv cele de securitate, adăugate de state, aeroporturi sau companii aeriene.
Textul, care modifică o reglementare din 1992 cu privire la aviaţia civilă, prevede şi interzicerea oricărei discriminări tarifare între pasageri pe criteriul locului lor de reşedinţă.
Documentul va intra în vigoare de îndată ce va fi publicat în Monitorul Oficial, în 2009 sau 2010.
Sursa:
NewsIn
Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
Taguri:
Vot: 0,0 din 0 voturi