Cum spune Petrom că va crește prețurile la pompă

Sursa: Agerpres | Publicat: 22 feb 2012, 15:28 | Actualizat: 22 feb 2012, 15:28

OMV Petrom va continua politica de creştere a preţurilor, urmând principiile de piaţă pe baza cotaţiilor internaţionale şi a condiţiilor fiscale, a declarat, miercuri, directorul general al grupului, Mariana Gheorghe, la o conferinţă de presă.

0
comentarii

Vot: 1 din 1 vot

ARTICOLE ENERGIE

'În cazul Petrom, în 2011, am înregistrat o creştere în lei de 25% la motorină şi de 22% pentru benzină. Continuăm această politică de creştere moderată a preţurilor, urmând principiile de piaţă pe baza cotaţiilor internaţionale şi a fiscalităţii', a afirmat Mariana Gheorghe.

 

Aceasta a adăugat că estimarea de 100 dolari pentru preţul barilului de petrol este o medie a anului 2012, volatilitatea din interiorul acesteia urmând să se reflecte în preţuri, relateaza Agerpres.

 

'Estimarea de peste 100 dolari barilul este o medie a anului 2012. Nu înseamnă că nu va fi o volatilitate în interiorul acestei medii, lucru care se reflectă în preţul caburanţilor. Cotaţiile internaţionale au o evoluţie legată de aceasta, dar nu neapărat identică', a adăugat Mariana Gheorghe.

 

În ceea ce priveşte consumul pentru anul 2012, oficialul Petrom a menţionat că piaţa nu va fi caracterizată prin stabilitate.

 

'Pentru 2012 vedem o piaţă mai mult sau mai puţin stabilă. Creşterea economică din industrie va duce, sperăm, la efecte pozitive, precum şi puterea de cumpărare a populaţiei pentru zona de retail. Evoluţia este mai greu de prezis din cauza factorilor externi la care trebuie să facă faţă România dar şi pentru că sunt două alegeri care vor impacta asupra creşterii economice din acest an', a declarat Mariana Gheorghe.

Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
 

0
COMENTARII
ADAUGA UN COMENTARIU
scrie un comentariu nou.
Nume*
Telefon
Email*
Subiect*
Mesaj*
Cod*

IMPORTANT

Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele daune, in cazul unor actiuni inaintate impotriva celor afirmate. Money.ro nu poate fi facut responsabil pentru continutul comentariilor postate de cititori.

 
 
 
 
 
 

CE RECOMANDA PRIETENII TAI PE FACEBOOK

Strategy & Technology: PUBLYO
Marketing & Sales: Q2M
Comandati acum o campanie publicitara pe acest site!