De ce resorturile ar aduce mai mulţi bani şi turişti pe litoralul românesc

Autor: Cristina Şomănescu | Publicat: 30 apr 2010, 13:54

Resortul e o staţiune care aparţine, în general, unui singur proprietar. Diferenţa majoră între o staţiune de pe litoralul românesc şi un resort este destinaţia banilor atraşi acolo. În resort banii cheltuiţi de turişti, de la cazare, pensiune, entertainment-ajung la un singur proprietar. Mai mult, resortul atrage turişti şi în extra-sezon. Mai mulţi turişti, mai mulţi bani. Află cum dintr-o analiză MONEY.ro.
3
comentarii

Vot: 0,0 din 0 voturi

ARTICOLE PE ACEASTA TEMA

ARTICOLE LIFESTYLE & SHOPPING

Resortul este un oraş în “miniatură”, pentru că acoperă, în general, între 50.000 şi 300.000 de metri pătraţi. Resortul are hoteluri, restaurante, magazine deschise şi în extra-sezon, opţiuni de entertainment, practic tot ce ai nevoie pentru un sejur la mare. Dar cel mai important detaliu este că toţi banii cheltuiţi în vacanţa pe litoral converg spre acelaşi proprietar, sau proprietari care gestionează împreună afacerea, după caz.

“Hotelierul dă turistului tot ce are nevoie în curtea sa. Toţi banii pe care-i are de cheltuit rămân acolo. Tot ce ai nevoie este asigurat de hotel care închiriează spaţiile, nu le gestionează direct”, a spus pentru MONEY.ro Dan Anghelescu, membru în Consiliul Director al Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism din România (ANAT).

Pachetele all inclusive sunt profitabile atât pentru turişti cât şi pentru hotelieri în staţiunile care au sau sunt organizate ca resorturi. All inclusive-ul nu este însă o practică încetăţenită pe litoralul românesc pentru că ar falimenta comercianţii locali, în configuraţia actuală a staţiunilor. Citește aici ce primeşti pentru all inclusive şi când nu merită să cumperi un astfel de pachet.

All inclusive are un mare handicap în staţiunile din România. În general hotelurile din străinătate care au all inclusive sunt cumva izolate. Nu prea ai ce să cumperi din zonă. Pe când la noi omori comercianţii din zonă. Din acest motiv s-au şi creat resorturile. Pentru că ele sunt oarecum izolate de oraş”, explică Dan Anghelescu.

Conceptul de resort funcţionează cel mai bine în Turcia. “Au avut terenuri mari, au putut să se extindă, să facă ce vor ei, fiecare hotel are o arhitectură proprie, în România s-ar putea face pe litoral aşa ceva”, mai spune el.

Cum şi unde construieşti un resort?

După exemplul Turciei, unde acest concept funcţionează cel mai bine, resorturile este preferabil să fie construite în zone izolate de oraş.

“Resorturile trebuie izolate de oraş. Un teren liber pe care se construieşte o staţiune.
Într-o staţiune pe litoralul nostru nu ai unde să construieşti un resort”, explică Dan Anghelescu.

Totuşi, pe litoralul românesc, staţiunea Cap Aurora are toate premisele pentru a putea fi organizată ca resort.
“Cap Aurora e micuţă, hotelurile sunt construite în terase, e cea mai nouă staţiune de pe litoral. Acolo sunt nişte hoteluri care pot fi gândite ca un resort, cu bani foarte puţini să se transforme în resort”, explică el.

Primul pas spre un resort: o piscină între două hoteluri.

O opţiune fezabilă pentru litoralul românesc ar fi construcţia unei piscine între două hoteluri, gestionată de ambele unităţi, care ar mai creşte gradul de ocupare al hotelierilor în extra-sezon, coroborată cu dezvoltarea entertainment-ului în zonă.
“Cea mai mare problemă de pe litoralul românesc e că Marea Neagră e o mare rece. Şi atunci faci piscine. Piscina aduce turişti în extra-sezon pentru că o poţi încălzi, nu mai pleacă turistul de la hotelul tău şi orice consumă ia de la tine”, spune Dan Anghelescu.
Staţiunea Albena din Bulgaria şi cele de pe litoralul turcesc sunt exemple de cât de profitabilă a fost această mişcare în business-urile hotelierilor, chiar dacă întreţinerea lor e scumpă.
“Costul şi întreţinerea piscinei nu sunt mici, o piscină e un lux. Bulgarii au identificat problema asta în Albeana şi au făcut piscine între hoteluri. O piscină între trei hoteluri. Nici ei nu au avut loc unde să construiască fiecare o piscină. Reduci costurile, faci o piscină la două hoteluri care e gratuită pentru turişti, nu îţi ia nimeni bani pe şezlong şi pe umbrela, pe când la mare îţi ia bani. Şi atunci te atrag cu asta. În schimb consumaţia e pe bani”, explică el.

Cum poţi face entertainment pe litoral?

O componentă importantă a sejurului într-un resort este entertainment-ul. Mai exact, cum poţi atrage şi implica turiştii în cât mai multe activităţi de petrecere a timpului liber, încât, pe de o parte, să vină şi în extra-sezon şi, pe de altă parte, să atragi cât mai mulţi bani în resort, prin monetizarea acestor activităţi. Pot fi sporturi nautice, fotbal, tenis şi golf,concursuri, viaţă de noapte-orice aduce turişti şi bani în resort.
Însă pe litoralul românesc entertainment-ul se află într-o etapă incipientă de dezvoltare, care are însă soluţie cu bani puţini, spune Anghelescu.
“De la 9 la 10 poţi organiza gimnastică în piscină, de la 10 la 11 concurs de făcut clătite, de la 11 la 12 darts. Înseamnă doi-trei oameni care să organizeze turiştii”, adaugă el.

Dar nu avem oameni specializaţi care să gestioneze activităţile legate de entertainment

“Nu avem şcoală de animatori, dar avem animatori, cei plecaţi în străinătate ar veni să lucreze aici. Oamenii de pe litoral nu pot munci 12 luni pentru că nu au unde, sunt în somaj de la un sezon la altul”, explică Dan Anghelescu.

Citeşte mâine de ce litoralul nostru e mult mai  mai scump decât cel din Bulgaria sau Grecia, într-o analiză MONEY.ro.

Citeşte şi Ce primeşti pentru all inclusive şi când nu merită să cumperi un astfel de pachet

Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
 

3
COMENTARII
Turistul

Turistul / Duminică, 03 Octombrie 2010 15:47

Analiza cu argumente de doi lei

Sunt roman si locuiesc in Suedia. Am vizitat multe tari si am verificat atat sistemul all inclusiv cat si sistemul la liber. Analiza facuta in acest articol este de fapt vazuta numai prin prisma turismului turcesc si bulgaresc. Ei vorbesc de pe pozitia turistului scandinav. Am fost in Turcia la Marmaris. O statiune cu o privesliste nemaipomenita in care muntele si marea se intalnesc intr-o colaborare fericita. Statiune frumoasa, curata. Dar ce facem cu oamenii? Singura idee de baza a tutruror turcilor lucratori in servicii este cum sa te tepuiasca si sa te faca sa-i dai spaga.Oameni primitivi, fatarnici si destul de agresivi. Ideea lor de baza pe care o vezi usor este ca toate femeile europene sunt niste usuratice si ca ei sunt fat frumosi. Mancarea este foarte variata de la foarte buna la proasta.

Ceea ce este cel mai enervant ca de altfel in majoritate tarilor arabe este faptul ca nu inteleg ca esti in concediu si nu vrei sa fii tracasat ca sa le cumperi produsele.

Mi se pare ca Turcia, Bulgaria si tarile arabe sunt foarte exagerat de slavite in Romania. Daca intrdevar vreti sa invatati turism va recomand: Spania, Grecia, Italia si chiar tarile Scandinave. Am fost acum o luna pe Tenerifa la all inclusiv. Nemaipomenit. Serviciul de o calitate foarte buna si odine ci curatenie sclipitoare. Sunt oameni constienti ca din asta traiesc.

I-ti pare rau cand vezi plajele nemaipomenite din Romania prost folosite sau multe distruse de constructii urate in timp ce pe Tenerifa aduc nisip din Shara ca sa acopere stanciele vulcanice.

Sunt de acord cu un lucru din acest articol turismul de calitate trebuie facut in complexe turistice mari cu 2-3 piscini, cu restaurante si baruri etc.

0
cristian

cristian / Miercuri, 12 Ianuarie 2011 17:20

are dreptate turistul

Vreau doar sa spun ca da are dreptate lucrez in entertaiment in turcia in fiecare vara in fiecare sezon si credetima ca tare as vrea sa lucrez aici in tara mea in acest domeniu nu mai spuneti si scrieti din auzite turci nu sunt chiar aa primitori cum credeti voi sunt cam primitivi si da incera mereu sa iti ia bani cand afla ca nu esti deal lor si da cred ca toate femeile europene sunt usuratice si ei sutn fat frumosi...nu sunt toi la fel sa nu exageram ...dar majoritatea sunt..pacat de tara mea de tara asta cand avem asa multe locuri frumoase si nimeni nu stie cum sa faca turism..sau nu i intereseaza deat de portofelul lor ca de asa sunt romani...pacat

1
Laurentiu

Laurentiu / Duminică, 03 Octombrie 2010 15:47

Precizari de 3 lei

1.) Pt. cetateanul de la ANAT: In albena sunt cateva hoteluri care nu au piscina, in rest toate au piscina proprie care in general este foarte mare. Asta ca sa nu mintim turistul, cum mai incercau ieri sa ne convinga unii la televizor ca li s-au furat gitanilor din Clejani limuzinele pentru care au muncit toata viata...

2.) Pt. cetateanul "Turistul" care comenteaza mai sus: chiar daca nu am fost in turcia, tot ceea ce am citit si vazut pana acum ma face sa fiu convins ca turcii sunt esentialmente un popor primitor, sunt gazde bune. Faptul ca au abilitati de negustori si se tocmesc e altceva.

In rest despre destinatiile mentionate, nu sunt de top si din punctul meu de vedere nu sunt cu mult mai valoroase decat Bulgaria.

0
Pagina 1
ADAUGA UN COMENTARIU
scrie un comentariu nou.
Nume*
Email*
Subiect*
Mesaj*
Cod*

IMPORTANT

Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele daune, in cazul unor actiuni inaintate impotriva celor afirmate. Money.ro nu poate fi facut responsabil pentru continutul comentariilor postate de cititori.

 
 
 
 
 
 

CE RECOMANDA PRIETENII TAI PE FACEBOOK

Strategy & Technology: PUBLYO
Marketing & Sales: Q2M
Comandati acum o campanie publicitara pe acest site!