Doar Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open

Potrivit unor stiri recente de pe site-ul unei case de pariuri sportive (vezi aici), duminică româncele Simona Halep şi Irina Begu au evoluat în optimile de finală ale turneului feminin de la Australian Open. Prima care a jucat a fost Begu care a întâlnit-o în această fază pe canadianca Eugenie Bouchard. Românca era cotată cu şanse mici la victorie în acest meci şi se anticipa chiar o înfrângere categorică. A fost destul de aproape canadianca de a se impune foarte uşor. Primul set a fost câştigat fără emoţii cu un categoric 6-1. Diferenţa nu a fost chiar aşa mare pe teren, Irina Begu având 5 mingi de break ratate, în timp ce Bouchard a avut doar 2 şanse de break, dar pe care le-a fructificat. Setul doi a început cum nu se putea mai rău pentru româncă. Aceasta şi-a pierdut rapid serviciul chiar de două ori, iar scorul era 0-3. Însă de la acest scor Begu a avut o revenire incredibilă cu cinci game-uri consecutive câştigate. Nu a fost însă deloc uşor pentru româncă să câştige acest set chiar dacă a condus cu 5-3. Canadianca a egalat după ce a salvat două mingi de set, însă până la urmă Begu s-a impus cu 7-5. Setul doi a fost început perfect de Bouchard care a făcut break-ul în primul game şi apoi românca nu i-a mai pus probleme. Astfel setul trei a fost câştigat de tenismena din Canada cu 6-2. Pentru calificarea în optimile de finală, Irina Begu va primi 175 mii dolari australieni, dar şi 240 puncte în clasamentul WTA.

Simona Halep a jucat câteva ore mai târziu împotriva belgiencei Yannina Wickmayer şi era considerată mare favorită în această partidă. Românca a început bine partida şi s-a desprins rapid la 4-1. Dar belgianca nu a cedat, a făcut un break şi s-a apropiat. Însă până la urmă setul a fost câştigat cu 6-4 de Halep. Şi în setul doi românca a fost cea care a făcut prima break-ul dar Wickmayer a realizat rebreak-ul în următorul game şi a egalat la 2-2. Din acel moment belgianca nu a mai câştigat nici un game, iar Simona s-a impus cu 6-4 şi merge în sferturile de finală. Până acum românca nu a pierdut nici un set la această ediţie de la Australian Open.

În sferturile de finală, Simona Halep va avea un meci mult mai greu decât cele patru pe care le-a jucat până acum la Melbourne. O va întâlni în această fază pe rusoaica Ekaterina Makarova, ocupanta locului 11 în clasamentul WTA. Românca este însă a treia favorită a turneului şi are prima şansă în această partidă. Nu îi va fi deloc uşor Simonei deoarece rusoaica serveşte foarte bine şi are un joc agresiv. La această ediţie încă nu a pierdut nici un set, deşi a întâlnit câteva jucătoare bune cum ar fi Karolina Pliskova sau Roberta Vinci. Anul trecut la Australian Open, Makarova a fost învins în optimi în două seturi de viitoarea campioană, chinezoaica Na Li. De cealaltă parte românca a pierdut în sferturi cu finalista, slovaca Dominika Cibulkova. În cariera lor, Simona Halep şi Ekaterina Makarova s-au mai întâlnit o singură dată. S-a întâmplat în 2013 în sferturile turneului din New Haven, iar românca s-a impus în două seturi şi chiar a câştigat acel turneu.