Smartphone-ul conceput de Huawei va costa 150 de dolari şi fi disponibil în România începând din 2011.
Huawei anunţă lansarea, la târgul de electronice de la Berlin, IFA 2010, a noului telefon mobil IDEOS, primul său telefon din categoria entry-level care va rula cu sistemul de operare Android FroYo 2.2.
Aparatul îşi propune să modifice termenul de ”entry-level”, prin combinarea unui hard-ware şi a unui software de o foarte bună calitate la un preţ foarte atrăgător.
Telefonul “cu Google”, cum l-au denumit producătorii, va fi echipat cu un touch-screen cu o diagonala de 2,8 inch şi cu o rezoluţie de 320x240 pixeli, va dispune de un procesor de 528 MHz si o camera foto de 3,2 MP.
Modelul va beneficia de o conectivitate rapidă la internet datărită compatibilităţii sale cu reţelele HSDPA si Wi-Fi 802.11n. De asemenea, aparatul mai este dotat şi cu receptor GPS. Telefonul beneficiază de o nouă aplicaţie care ajută utilizatorul să afle care sunt ultimele ştiri precum şi starea vremii.
"Suntem mândri că am atins deja scopul nostru de la începutul anului 2010 şi anume acela de a dezvolta un smartphone de numai 150 de dolari. IDEOS reprezintă o opţiune accesibilă, creat pentru a facilita accesul la internet", a declarat Kevin Tao, CEO al Huawei Device.
Pe lângă apelarea vocală, cu IDEOS inclusiv navigarea poate fi făcută vocal. Telefonul a fost conceput în mai multe culori (negru, galben, albastru şi roşus) iar cu dimensiunile sale de 104×54.8×13.5mm, noul IDEOS este un telefon ergonomic, care încape cu uşurinţă în buzunar.
Pe piaţa din România, telefonul va fi disponibil din 2011.
Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
Vot: 0,0 din 0 voturi