x


  • EUR
    4.4483
    USD
    3.9765
  • 18° C
    Vremea
    Bucuresti
    Vant

    10 km/h
    Umiditate

    83%
    Presiune

    982 hPa
string(7) "general"

II. Calendarul competiţional în 2013 (Aprilie – Iulie)

Author: | Sursa: Money.ro | Publicat: 02.01.2013, 11:43 | Actualizat: 02.01.2013, 11:43

Aprilie

 

 

1-6 – Ciclism: Turul Ţării Bascilor (Spania);

1-7 – Tenis: Turnee WTA la Charleston (SUA), Monterrey (Mexic);

2-3 – Fotbal: Prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor;

3-4 – Handbal: Etapa a III-a a calificărilor la Campionatul European masculin din 2014;

4 – Fotbal: Prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Europa;

4-5 – Baschet: Etapa a XIV-a a Euroligii masculine;

5-7 – Rugby: Sferturile de finală ale Cupei Europei;

5-7 – Tenis: Sferturile de finală ale Cupei Davis;

6 – Atletism: Reuniunea de la Melbourne (Australia);

6-7 – Handbal: Etapa a IV-a a calificărilor la Campionatul European masculin din 2014;

6-7 – Handbal: Prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor, feminin;

7 – Atletism: Maratonul de la Paris (Franţa);

7 – Ciclism: Cursa Paris-Roubaix (Franţa);

7 – Moto: Marele Premiu al Qatarului;

8-14 – Tenis: Turnee ATP la Casablanca (Maroc), Houston (SUA), Turnee WTA la Copenhaga (Danemarca), Barcelona (Spania);

9-10 – Baschet: Primul meci al play-off-ului Euroligii masculine;

9-10 – Fotbal: Manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor;

11 – Fotball: Manşa retur a sferturilor de finală ale Ligii Europa;

11-12 – Baschet: Meciul doi al play-off-ului Euroligii masculine;

12-14 – Auto: Raliul Portugaliei;

13 – Baschet: Finala masculină a Eurocupei;

13-14 – Handbal: Manşa retur a semifinalelor Ligii Campionilor, feminin;

14 – Auto/F1: Marele Premiu al Chinei de la Shanghai;

14 – Ciclism: Cursa Amstel Gold Race (Olanda);

15 – Atletism: Maratonul de la Boston (SUA);

15-21 – Tenis: Turneul ATP de la Monte Carlo;

16-17 – Baschet: Meciul trei al play-off-ului Euroligii masculine;

17 – Ciclism: Cursa Fleche Wallonne (Belgia);

17-21 – Gimnastică: Campionatele Europene de la Moscova (Rusia);

17-21 – Handbal: Prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, masculin;

18-19 – Baschet: Meciul patru a play-off-ului Euroligii masculine;

20-21 – Tenis: Semifinalele Fed Cup;

21 – Auto/F1: Marele Premiu al Bahrainului;

21 – Atletism: Maratonul de la Londra (Marea Britanie);

21 – Ciclism: Cursa Liege-Bastogne-Liege (Belgia);

21 – Moto: Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii de la Austin;

22-28 – Tenis: Turnee ATP la Barcelona (Spania), Bucureşti (România), Turnee WTA la Stuttgart (Germania), Fes (Maroc);

23-24 – Fotbal: Manşa tur a semifinalelor Ligii Campionilor;

23-28 – Ciclism: Turul Romandiei (Elveţia);

24-28 – Handbal: Manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, masculin;

25 – Baschet: Meciul cinci al play-off-ului Euroligii masculine;

25 – Fotbal: Manşa tur a semifinalelor Ligii Europa;

25-28 – Judo: Campionatele Europene de la Budapesta (Ungaria);

27-28 – Rugby: Semifinalele Cupei Europei;

29 aprilie – 5 mai – Tenis: Turnee ATP la Estoril (Portugalia), Belgrad (Serbia), Munchen (Germania), Turneu WTA la Estoril (Portugalia);

30 aprilie – 1 mai – Fotbal: Manşa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor;



Mai

 

 

2 – Fotbal: Manşa secundă a semifinalelor Ligii Europa;

3-5 – Auto: Raliul Argentinei;

3-19 – Hochei pe gheaţă: Campionatul Mondial la Stockholm (Suedia) şi Helsinki (Finlanda);

4 – Atletism: Reuniunea de la Kingston (Jamaica);

4-5 – Handbal: Manşa tur a finalei feminine a Ligii Campionilor;

4-26 – Ciclism: Turul Italiei;

5 – Atletism: Reuniune în Japonia (oraşul urmează a fi desemnat);

5 – Moto: Marele Premiu al Spaniei de la Jerez de la Frontera;

6-12 – Tenis: Turneu ATP şi WTA la Madrid (Spania);

10-12 – Baschet: Final Four-ul Euroligii masculine de la Londra (Marea Bitanie);

11 – Fotbal: Finala Cupei Angliei;

11-12 – Handbal: Manşa secundă a finalei feminine a Ligii Campionilor;

11-12 – Karate: Campionatele Europene de la Budapesta (Ungaria);

12 – Atletism: Reuniunea de la Rio de Janeiro (Brazilia);

12 – Auto/F1: Marele Premiu al Spaniei de la Barcelona;

13-19 – Tenis: Turneu ATP şi WTA la Roma (Italia);

13-20 – Tenis de masă: Campionatele Mondiale de la Paris (Franţa);

15 – Fotbal: Finala Ligii Europa de la Amsterdam (Olanda);

16 – Atletism: Reuniunea de la Daegu (Coreea de Sud);

17 – Rugby: Finala Cupei Challenge la Dublin (Irlanda);

17-26 – Box: Campionatele Europene masculine de la Minsk (Belarus);

18 – Atletism: Reuniunea de la Ponce (Puerto Rico);

18 – Fotbal: Finala Cupei Spaniei;

18 – Rugby: Finala Cupei Europei la Dublin (Irlanda);

18-19 – Handbal: Final Four-ul masculin al Cupei EHF la Nantes (Franţa);

19 – Atletism: Diamond League la Shanghai (China);

19 – Moto: Marele Premiu al Franţei de la Le Mans;

20-25 – Tenis: Turneu ATP la Nice (Franţa), Turnee WTA la Bruxelles (Belgia), Strasbourg (Franţa);

25 – Atletism: Diamond League la New York (SUA);

25 – Fotbal: Finala Ligii Campionilor pe stadionul Wembley din Londra (Marea Britanie);

26 – Auto/F1: Marele Premiu al Principatului Monaco;

26 – Fotbal: Finala Cupei Italiei;

26 mai – 9 iunie – Tenis: Turneul Roland Garros de Grand Slam de la Paris (Franţa);

30 mai – 2 iunie – Auto: Raliul Greciei;

31 mai – 12 iunie – Gimnastică ritmică: Campionatele Europene de la Viena (Austria);

 

 

Iunie

 

 

1 – Atletism: Diamond League la Eugene (SUA);

1 – Fotbal: Finala Cupei Germaniei;

1-2 – Handball: Final Four-ul masculin al Ligii Campionilor la Koln (Germania);

1-2 – Handbal: Manşa tur a play-off-ului de calificare la Campionatul Mondial feminin din 2013;

2 – Moto: Marele Premiu al Italiei de la Mugello;

2-9 – Ciclism: Criterium Dauphine (Franţa);

6 – Atletism: Diamond League la Roma (Italia);

6-9 – Kaiac-canoe: Campionatele Europene de slalom de la Cracovia (Polonia);

6-20 – Baschet: Finala NBA (cel mai bun din 7 meciuri);

7 – Fotbal: Meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din 2014;

8-9 – Handbal: Manşa retur a play-off-ului de calificare la Campionatul Mondial feminin din 2013;

8-9 – Natatţie: Reuniunea Mare Nostrum de la Monaco;

8-16 – Ciclism: Turul Elveţiei;

9 – Atletism: Reuniuni la Rabat (Maric) şi Hengelo (Olanda);

9 – Auto/F1: Marele Premiu al Canadei de la Montreal;

10-16 – Tenis: Turnee ATP la Halle (Germania), Queen’s-Londra (Marea Britanie), Turneu WTA la Birmingham (Marea Britanie);

11 – Atletism: Reuniunea de la Moscova (Rusia);

11-12 – Nataţie: Reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona (Spania);

12-13 – Handbal: Etapa a V-a a calificărilor la Campionatul European masculin din 2014;

13 – Atletism: Diamond League la Oslo (Norvegia);

14-16 – Triatlon: Campionatele Europene de la Alanya (Turcia);

15 – Atletism: Reuniunea de la Dakar (Senegal);

15-16 – Handbal: Etapa a VI-a a calificărilor la Campionatul Eurpean masculin din 2014;

15-16 – Nataţie: Reuniunea Mare Nostrum de la Canet-en-Roussillon (Franţa);

15-30 – Fotbal: Cupa Confederaţiilor în Brazilia;

15-30 – Baschet: Campionatul European feminin în Franţa;

16 – Moto: Marele Premiu al Catalunyei de la Barcelona (Spania);

16-21 – Scrimă: Campionatele Europene de la Zagreb (Croaţia);

17-22 – Tenis: Turnee ATP şi WTA la Bois-le-Duc (Olanda), Eastbourne (Marea Britanie);

18-23 – Sărituri în apă: Campionatele Europene de la Rostock (Germania);

20-30 – Sport: Jocurile Mediteraneene de la Mersin (Turcia);

21-23 – Auto: Raliul Italiei;

22-23 – Atletism: Campionatele Europene pe echipe de la Gateshead (Marea Britanie);

22-23 – Auto: Cursa de 24 de ore de la Le Mans (Franţa);

24 iunie – 1 iulie – Tenis: Turneul de Frand Slam Wimbledon (Marea Britanie);

27 – Atletism: Reuniunea de la Ostrava (Cehia);

29 – Moto: Marele Premiu al Olandei de la Assen;

29 iunie – 21 iulie – Ciclism: Turul Franţei;

30 – Atletism: Diamond League la Birmingham (Marea Britanie);

30 – Auto/F1: Marele Premiu al Marii Britanii de la Silverstone;

 

 

Iulie

 

 

2-3 – Fotbal: Prima manşă a turului întâi preliminar al Ligii Campionilor;

4 – Atletism: Diamond League la Lausanne (Elveţia);

4 – Fotbal: Prima manşă a turului întâi preliminar al Ligii Europa;

6 – Atletism: Diamond League la Paris/Saint-Denis (Franţa);

7 – Auto/F1: Marele Premiu al Germaniei la Nurburgring sau Hockenheim;

7 – Moto: Marele Premiu al Germaniei de la Sachsenring;

8-14 – Tenis: Turnee ATP la Stuttgart (Germania), Bastad (Suedia), Newport (SUA), Turnee WTA la Budapesta (Ungaria), Palermo (Italia);

9-10 – Fotbal: Manşa secundă a primului tur preliminar al Ligii Campionilor;

10-28 – Fotbal: Campionatul European feminin în Suedia;

11 – Fotbal: Manşa secundă a primului tur preliminar al Ligii Europa;

13 – Atletism: Reuniunea de la Madrid (Spania);

15-21 – Taekwondo: Campionatele Mondiale de la Puebla (Mexic);

15-21 – Tenis: Turnee ATP la Atlanta (SUA), Hamburg (Germania), Turnee WTA la Bastad (Suedia), Bad Gastein (Austria);

16-17 – Fotbal: Prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor;

18 – Fotbal: Prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Europa;

19 – Atletism: Diamond League la Monaco;

19 iulie – 4 august – Nataţie: Campionatele Mondiale de la Barcelona (Spania);

21 – Auto/F1: dată de rezervă pentru Marele Premiu al Europei;

21 – Moto: Marele Premiu al Statelor Unite ale Americii de la Laguna Seca (doar MotoGP);

21-25 – Kaiac-canoe: Campionatele Mondiale de sprint de la Duisburg (Germania);

22-29 – Tenis: Turnee ATP la Los Angeles (SUA), Umag (Croaţia), Gstaad (Elveţia), Turnee WTA la Stanford (SUA), Baku (Azerbaidjan);

23-24 – Fotbal: Manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor;

25 – Fotbal: Manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Europa;

26-27 – Atletism: Diamond League la Londra (Marea Britanie);

27 – Ciclism: Clasica San Sebastian (Spania);

27 iulie – 3 august – Ciclism: Turul Poloniei;

28 – Auto/F1: Marele Premiu al Ungariei de la Budapesta;

29 iulie – 4 august – Tenis: Turnee ATP la Washington (SUA), Kitzbuhel (Austria), Turnee WTA la San Diego (SUA), Washington (SUA);

30-31 – Fotbal: Prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.