Marele plan anti-cutremur al Guvernului: Anul acesta se consolidează doar 3 blocuri

Autor: Mihai Nicut | Publicat: 05 mar 2010, 12:25

Guvernul a aprobat o hotărâre pentru “Aprobarea programului de acţiuni pe anul 2010 privind proiectarea şi execuţia lucrărilor de consolidare pentru reducerea riscului seismic la clădirile de locuit multietajate, încadrate prin raport de expertiză tehnică în clasa 1 de risc seismic şi care prezintă pericol public”.
0
comentarii

Vot: 0,0 din 0 voturi

ARTICOLE IMOBILIARE

Programul aferent hotărârii, publicat recent în Monitorul Oficial, este de fapt un tabel cu doar 10 poziţii, fiecare aferentă unui singur bloc. Însă nu toate cele 10 blocuri vor fi consolidate în acest an, ci doar trei, incluse în lista “Execuţie lucrări de consolidare”. Pentru restul de 7, anul acesta se vor face doar proiectele pentru lucrările de consolidare.

Dintre cele trei clădiri pe care Guvernul le are în program în acest an, două sunt din Bucureşti, iar una din Ploieşti. Cele din Capitală sunt situate în sectorul 1, pe Bd. Nicolae Bălcescu nr. 24 şi pe Calea Victoriei nr. 128A. Cea din Ploieşti este amplasată pe Str. Cibinului nr.7. Clădirile sunt construite în anii 1928, 1935 şi, respectiv, 1962 şi au 15, 11 şi, respectiv 5 nivele.

Numărul total de apartamente din cele trei clădiri este de 229. Asta în condiţiile în care, recent, profesorul Radu Petrovici, de la Catedra de Ştiinţe Tehnice a Universităţii de Arhitectura Bucureşti declara că, în perioada 1963-1978, 250.000 de apartamente au fost construite luându-se în calcul hărţi seismice cu valori mai mici decât cele reale. Alte statistici, oficiale de data asta, arată că, doar în Bucureşti, lista clădirilor cu diferite grade de risc seismic cuprinde 2.636 de construcţii.
Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
 

0
COMENTARII
ADAUGA UN COMENTARIU
scrie un comentariu nou.
Nume*
Email*
Subiect*
Mesaj*
Cod*

IMPORTANT

Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele daune, in cazul unor actiuni inaintate impotriva celor afirmate. Money.ro nu poate fi facut responsabil pentru continutul comentariilor postate de cititori.

 
 
 
 
 
 

CE RECOMANDA PRIETENII TAI PE FACEBOOK

Strategy & Technology: PUBLYO
Marketing & Sales: Q2M
Comandati acum o campanie publicitara pe acest site!