Rompetrol Downstream, controlată de compania de stat KazMunaiGaz din Kazakhstan, a scumpit miercuri benzina cu 4 bani/litru şi motorina cu 2 bani/litru, potrivit site-ului companiei, downstream.ro.
Astfel, benzina Efix 95 costă 4,59 lei/litru, iar benzina Alto 101 este 5,25 lei/litru. Motorina Efix Diesel costă 4,59 lei/litru, iar motorina Diesel Alto 55 este 4,92 lei/litru.
Preţurile carburanţilor comercializaţi în staţiile Rompetrol Downstream pot varia cu +/- 5% faţă de preţurile de referinţă.
Rompetrol Downstream operează peste 900 de staţii, în 13 ţări, dintre care peste 450 de benzinării se află în România.
The Rompetrol Group (TRG) a făcut parte din Rompetrol Holding, până în august 2007, când Dinu Patriciu a vândut 75% din acţiunile TRG către compania de stat KazMunaiGaz din Kazakhstan. De asemenea, la 26 iunie 2009, Dinu Patriciu a anunţat că a vândut kazahilor restul de 25% din acţiuni. Astfel, Grupul Rompetrol este deţinut 100% de KazMunaiGaz.
Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
Vot: 0,0 din 0 voturi