Sursa: Agerpres | Publicat: 19 dec 2011, 15:41 | Actualizat: 19 dec 2011, 15:41
Â
Constructorul auto suedez Saab s-a plasat luni sub protecţia legii falimentului, după ce eforturile de a strânge fonduri din China au fost obstrucţionate de fostul proprietar General Motors, transmite AFP.
Â
Â
Un tribunal regional din Vanersborg a precizat că cele trei companii principale din grupul Saab (Saab Automobile Aktiebolag, Saab Automobile Tools AB şi Saab Automobile Powertrain) s-au declarat în stare de faliment şi că urmează să numească în scurt timp un lichidator.
Â
Proprietarul Saab, grupul Swedish Automobile, a confirmat într-un comunicat că fără noi fonduri compania va fi insolventă, iar declararea falimentului este în interesul creditorilor.
Â
'Ne aşteptăm ca tribunalul să aprobe cererea şi să numească rapid un lichidator pentru Saab Automobile', a anunţat grupul Swedish Automobile.
Â
Saab, companie care a fost înfiinţată în 1937, a fost obligată să-şi oprească producţia în luna aprilie a acestui an după ce furnizorii au oprit livrările din cauza facturilor neplătite. Cei aproximativ 3.700 angajaţi ai Saab nu şi-au primit salariile pe luna noiembrie.
Â
Ultima şansă de salvare a constructorului auto suedez consta în vânzarea către doi parteneri chinezi însă fostul proprietar gigantul american General Motors (GM), care în luna ianuarie 2010 a vândut Saab către Spyker pentru 308 milioane de euro, a blocat acest posibil acord pe motiv de licenţe tehnologice. GM este îngrijorat că tehnologia sa va ajunge în mâinile rivalilor chinezi.
Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!© 2010 MONEY.RO – Marcă a Radio TV Global Network. Toate drepturile rezervate
Vot: 0,0 din 0 voturi