Directorul de comunicare al aeroportului Henri Coandă, Valentin Iordache, a declarat vineri că Terminalul internaţional Otopeni va fi finalizat anul viitor, în luna martie, odată cu aderarea la spaţiul Schengen.
"Terminalul este 75% construit şi, în luna noiembrie a acestui an va avea loc inspecţia Schengen, după care lucrările vor continua, urmând ca anul viitor în martie să fie gata", a precizat Iordache.
Terminalul va asigura plecarea ÅŸi sosirea pasagerilor pe fluxul
Schengen şi non-Schengen. Suprafaţa acestuia este de 16.600 mp şi va aduce în plus nouă pasarele de îmbarcare-debarcare a pasagerilor. "Vor exista spaţii comerciale şi facilităţi pentru pasageri la cel mai înalt nivel", a adăugat Iordache. Investiţia în noua clădire se ridică la 60 milioane euro.
Aeroportul Internaţional
Henri Coandă Bucureşti (
Otopeni), administrat de Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti, a fost certificat ca aeroport internaţional, îndeplinind toate condiţiile prevăzute de noua legislaţie în domeniu.
În perioada iulie-august, Aeroportul Internaţional Henri Coandă Bucureşti a fost evaluat de către o comisie numită prin Ordin al Ministrului Transporturilor şi Infrastructurii, pentru verificarea îndeplinirii cerinţelor privind certificarea ca aeroport internaţional. Din comisie au făcut parte reprezentanţi ai Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii, Ministerului Administraţiei şi Internelor, Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale şi Ministerului Sănătăţii.
Raportul comisiei de evaluare menţiona că, în actuala configuraţie a terminalelor Aeroportului Henri Coandă, sunt îndeplinite toate condiţiile de certificare ca aeroport internaţional, precizând că AIHCB asigură un nivel optim al facilităţilor şi serviciilor necesare pentru o procesare rapidă a pasagerilor, echipajelor aeronavelor, bagajelor, mărfii şi poştei.
Daca ti-a placut articolul, urmareste MONEY.ro pe FACEBOOK!
Vot: 0,0 din 0 voturi