Croația învinge la limită Marocul și ia bronzul la CM 2022 din Qatar

Croația a învins la limită reprezentativa Marocului, reușind astfel să cucerească medalia de bronz, la Cupa Mondială din Qatar.

Echipa condusă de Zlatko Dalic ocupă din nou locul al treilea la finalul turneului, la fel cum o făcea și acum 24 de ani, în 1998.

Primul gol a fost înscris de Gvardiol în minutul 7, cu o lovitură puternică de cap, în urma unei faze fixe. De acest avantaj Croația nu s-a putut bucura foarte mult.

Două minute mai târziu, Achraf Dari a profitat de respingerea greşită a lui Majer şi a egalat. Apoi, au urmat mai multe ocazii ale lui Modric și En Nesyri.

Cu puțin timp înainte de sfârșitul primei reprize, Croația a preluat conducerea. Şut senzaţional al lui Orsic şi gol de generic pentru 2-1 la pauză.

A doua repriză a fost mai puțin agitată

A doua repriză a fost mult mai liniștită. Livakovic a intervenit foarte bine în faţa lui En Nesyri, în minutul 75, salvând Croația de la un alt meci în prelugiri.

Tot în al doilea act, ambele echipe au cerut câte un penalti – croaţii la contactul dintre Amrabat şi Gvardiol, iar marocanii la duelul lui Hakimi cu Petkovic. Kovacici a şutat pe lângă poartă în minutul 87, când a trecut uşor de Hakimi, şi Croaţia a învins cu 2-1, câştigând medalia de bronz a Cupei Mondiale din Qatar.