Rapid Dinamo 2-2. Patru goluri, doi eliminaţi şi 14 cartonaşe

0

Din minutul 42, Dinamo a evoluat în inferioritate, Pulhac fiind eliminat după ce a primit două galbene în două minute, iar Bozovic a plecat şi el mai devreme la vestiare, după două galbene în timp record, în prelungirile meciului.

Rapid versus Dinamo, în Giuleşti, şi Andone în faţa lui Ţălnar. Adică un meci cu goluri, din punct de vedere al statisticii, şi unul în care pe băncile tehnice ale celor două rivale erau doi foşti coechipieri. „Pe 2 mai ne vom bucura toţi dinamovişti în Giuleşti, inclusiv Andone”, înţepa Nicolae Badea înainte de derby, iar Ando replica cu un „le ştiu echipa de start”. În lipsă de efective pentru războiul din Giuleşti, Ţânţarul îl încorporează şi pe playboy-ul Adrian Cristea, cu prezenţe mai numoroase în publicaţiile tabloide decât pe terenurile de antrenament din Ştefan cel Mare.

Debut derby-ului îi dă dreptate parcă preşedintelui dinamovist, iar „Prinţul” surprinde cu o pasă excelentă pentru tizul său din avanposturi. Andrei Cristea înţeapă puţin balonul de la 22 de metri, peste un Bornescu ieşit, iar Dinamo trece î navantaj pe tabelă. Era abia minutul 11, iar câinii muşcă încă o dată după o fază la care participă din nou Andrei Cristea. Atacantul încearcă o centrare în faţa porţii, dar balonul e deviat fericit şi sare în spate la Alexe. Şut plasat din 16 metri şi un alt „renegat” duce scorul la un neverosimil 2-0 pentru Dinamo.