Rapid zdrobeşte Steaua în Giuleşti, scor 5-1 (VIDEO)

Rapid a câştigat derby-ul cu Steaua, din etapa a 28-a a Ligii I, cu un neverosimil 5-1. Soarta partidei a fost pecetluită în mare parte în prima repriză, cea mai ruşinoasă din istoria recentă a „roş-albaştrilor”, la finele căreia tabela arăta 4-1.

Meciul a fost unul nebun încă din start, Rapid deschizând scorul după 7 minute, prin Alexandru Ioniţă, care a marcat cu o lovitură de cap imparabilă, după o centrare de manual a lui Bozovic, titularizat şi el în mod surprinzător de Andone.

Deşi au început practic meciul de la 0-1, steliştii au fost ţinuţi în joc de golul marcat de Kapetanos dintr-un penalty dictat după ce tot el a fost busculat în careu de Marius Constantin (15).

Meciul avea însă să se transforme într-un coşmar pentru „roş-albaştri”. Ioniţă a reuşit dubla (18) şi a readus Rapidul în avantaj, iar Cesinha a mărit ecartul (22) înscriind după ce a scăpat singur cu Tătăruşanu.

După ce Ioniţă a fost avertizat pentru simulare, la o cădere în careu (30), Marius Avram a arătat din nou punctul cu var, de această dată la poarta lui Tătăruşanu, după un fault al lui Emeghara la Grigorie, iar Marius Constantin a înscris de la 11 metri pentru 4-1 (33).

Complet debusolaţi, steliştii nu au reuşit să mai schimbe nimic până la pauză şi au intrat la vestiare cu un handicap de trei goluri, după o repriză ruşinoasă, după care le-a fost imposibil să mai revină.

În repriza secundă, Rapidul nu a mai forţat. Elevii lui Andone, însoţiţi de numeroase „ole”-uri din tribună, au aşteptat greşelile Stelei, dar nu au reuşit să mai puncteze, în timp ce „roş-albaştrii” au atacat haotic şi fără orizont, puţine dintre acţiunile lor reuşind să-i dea emoţii lui Bornescu.

Până la final, Rapid a mai lovit o dată, prin Helder (71), care a înscris în poarta goală, după ce un coechipier al său a trimis balonul în bară.