Scene ireale la Cupa Mondială. Samuel Eto’o a agresat fizic un youtuber. Incidentul a fost filmat

În prezent președintele federației de fotbal din Camerun, fostul fotbalist, Samuel Eto’o, a lovit un youtuber algerian, luni seară, după meciul Brazilia – Coreea de Sud, de la Cupa Mondială din Qatar. Imaginile au ajuns în mediul online și s-au viralizat instant.

Incidentul a avut loc în timp ce Samuel Eto’o se fotografia alături de suporteri brazilieni. Fostul fotbalist a fost a fost abordat
bărbatul care avea o cameră video, potrivit L’Equipe fiind vorba de youtuberul Sadouni SM.

Enervat de întrebări, Samuel Eto’o s-a repezit către el, i-a cerut explicații și a încercat să îl lovească, fiind ținut de martori în primă instanță. Până la urmă a scăpat şi l-a lovit cu piciorul pe youtuber.

De a ce ar fi pornit totul

Incidentul de luni a avut loc în contextul în care Camerun a întâlnit Algeria în calificările pentru Cupa Mondială. Algerienii au câştigat cu 1-0 meciul tur, însă în retur Camerun s-a impus cu 2-1 după prelungiri, datorită unui gol marcat în minutul 120+4, şi a obţinut calificarea la CM.

Atunci, arbitrajul de la meciul retur a fost contestat vehement de Algeria, care a solicitat la FIFA rejucarea partidei. La partida din 29 martie, algerienilor li s-au anulat două goluri, informează news.ro.