Senzație la CLUJ! U a ajuns în sferturile de finale ale Ligii Campionilor la baschet

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la baschet masculin, după ce a învins în deplasare echipa belgiană Filou Oostende, cu scorul de 85-74 (31-12, 19-22, 17-25, 18-15), marţi seara, în ultimul lor meci din Grupa K, relatează Agerpres.

Campioana României, debutantă în competiţie, a reuşit să câştige Grupa K, cu 7 puncte, urmată de cunoscuta formaţie spaniolă Unicaja Malaga, 6 puncte, şi Filou Oostende, 5 puncte.

Într-un meci capital, ”U” a început în forţă şi după zece minute conducea cu 31-12. Avantajul maxim al clujenilor a fost de 22 de puncte, dar gazdele au recuperat punct cu punct şi când mai erau trei minute şi jumătate de joc s-au apropiat la trei lungimi, 72-75. Echipa antrenată de Mihai Silvăşan şi-a păstrat cumpătul şi a profitat de criza de timp a formaţiei belgiene (care avea nevoie de o victorie la cel puţin şase puncte), câştigând fără emoţii.

Patrick Richard şi Andrija Stipanovic au fost cei mai buni oameni ai clujenilor.

Silvăşan a rulat următorul lot: Brandon Brown 6 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive, Stefan Bircevic 13 p, 2 rec, 3 pd, Dustin Hogue 12 p, 3 rec, 2 pd, Elijah Stewart 8 p, 3 rec, 1 pd, Patrick Richard 17 p, 5 rec, 6 pd, Karel Guzman 11 p, 2 rec, 2 pd, Nandor Kuti 2 p, 1 rec, Ştefan Grasu 1 rec, Andrija Stipanovic 16 p, 4 rec, 2 pd.

La gazde au jucat Demitrius Conger 5 p, 4 rec, 2 pd, Levi Randolph 12 p, 5 rec, 2 pd, Phil Booth 9 p, 5 rec, 3 pd, Servaas Buysschaert 3 p, 2 rec, 2 pd, Mikael Jantunen 20 p, 6 rec, 1 pd, Keye van der Vuurst de Vries 5 p, 1 rec, 2 pd, Haris Bratanovic 2 rec, Dusan Djordjevic 8 p, 3 rec, 4 pd, Amida Brimah 4 p, 7 rec, 1 pd, Olivier Troisfontaines 8 p, 1 rec.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc pe 25 martie.