Simona nu scapă de complexul Serena. Americanca o învinge din nou

După ce a pierdut primul set, în care a reușit să obțină doar un game, în setul doi Simona Halep a revenit adjudecându-și-l cu 6 la 4.

Intrat în set decisiv, meciul a fost tot mai echilibrat, însă Serena s-a impus până la urmă cu scorul de 6 la 4.

Williams se poate lăuda cu nu mai puțin de 16 victorii adunate împotriva ocupantelor locului 1 în lume, înaintea meciului de astăzi. Singura care o depășește la acest capitol este Martina Navratilova (18).

De partea cealaltă, Simona Halep are un singur succes în fața unei ocupante a numărului 1 mondial. Culmea e că victoria, una dintre cele mai importante ale carierei, a venit chiar în fața Serenei Williams. La Singapore, în 2014, în faza grupelor, Simona se impunea cu 6-0, 6-2. În finala competiției, Serena și-a luat revanșa (6-3, 6-0).

Nici situația la capitolul întâlniri directe nu este mai bună pentru româncă, înaintea meciului de astăzi. Simona a câștigat doar un meci din cele 9 disputate, cel la care am făcut referire anterior. Totuși, faptul că și-a adjudecat un Grand Slam și a ajuns și numărul unu mondial a ajutat-o pe sportiva noastră să scape de un eventual complex în fața uriașei Serena.