Steaua şi CFR Cluj 2-2

0
Meciul a început nesperat de bine pentru clujeni, care au preluat conducerea chiar din minutul 3, când Yssouf Kone a profitat de letargia apărătorilor Stelei şi a scăpat singur cu Tătăruşanu, pe care l-a învins cu un şut plasat, din interiorul careului.

Nevoită să alerge după egalare, Steaua nu a reuşit minute bune să se adune pentru a crea pericol la poarta oaspeţilor, însă nici aceştia din urmă nu au mai ameninţat buturile lui Tătăruşanu.

Pe final de repriză, „roş-albaştrii” au înregistrat un reviriment şi, în minutul 41 au egalat prin Romeo Surdu, găsit foarte bine la 16 metri de Bogdan Stancu.

La pauză s-a intrat cu 1-1, însă la reluare, CFR Cluj a înscris din nou foarte rapid, în minutul 53, prin Dario Flores. La 2-1 pentru CFR, Bergodi a decis să-l arunce în joc pe Pantelis Kapetanos, jolly-jocker-ul Stelei în sezonul trecut, când marca atunci când era mai mare nevoie. Iar grecul şi-a făcut şi de această dată datoria, înscriind la numai două minute după ce a intrat pe teren (67), dintr-un unghi imposibil, în care a ajuns după ce a urmărit un balon respins în lateral de Nuno Claro.

La 2-2, odată cu trecerea timpului tensiunea a început să crească, iar Surdu şi Nuno Claro au primit câte un galben după ce s-au încăierat în careu. Ultimele minute de joc au reprezentat o comedie a erorilor, ambele echipe împiedicându-se la propriu în goana după golul victoriei, astfel că scorul a rămas 2-2, după un meci frumos şi echilibrat în care principala preocupare a fost fotbalul. Citeşte integral articolul pe Realitatea.net.