Află de la ce companii farma ia bani doctorul tău

Cristina Popovici

Un bărbat a luat datele, le-a curățat și a creat un motor de căutare simplu. Îl vom numi S, pentru că a preferat să nu îi fie dată identitatea.

În continuare puteți vizualiza datele (cele inițiale și cele curățate), căuta medici și afla cum se face data scraping și data cleaning — metodele au minusurile lor, dar sunt un important punct de plecare pentru informare publică și investigații jurnalistice.

 

De ce e important ca aceste date să fie accesibile?

Banii primiți de doctori de la companii farmaceutice îi pot deturna: ajung să servească interesul companiei, în timp ce interesul pacientului trece în plan secund. Pot înclina să prescrie medicamentele companiei de unde iau bani, indiferent de eficiența lor, sau chiar pot ajunge să facă experimente pe pacienți.

Nu înseamnă că orice medic va proceda așa, dar riscul există, fiindcă banii oferiți vin la pachet cu obligații (implicite sau explice).

Tocmai de asta, în majoritatea statelor, relația doctor – companie farmaceutică este strict reglementată.

Ce spune legea din RomâniaLegea privind reforma în domeniul sănătății (nr. 95/2006) spune că „exercitarea profesiei de medic este incompatibilă cu calitatea de angajat sau colaborator al unităților de producție ori de distribuție de produse farmaceutice sau materiale sanitare”. Pentru șefii unităților de primire a urgențelor situația e și mai strictă: „medicii și asistenții-șefi ai unităților de primire a urgențelor nu pot fi sponsorizați și/sau finanțați, direct sau indirect, pentru participare la conferințe, congrese și alte tipuri de manifestări, de către firmele care comercializează produse farmaceutice și/sau materiale sanitare ori firmele care reprezintă interesele acestora și nici de către firmele de aparatură medicală”.

 

Care medici români iau cei mai mulți bani?

Cine reușește să găsească documentele cu sponsorizări primite de medici de pe site-ul Agenției Naționale pentru Medicamente și Dispozitive Medicale nu poate afla infomații de tipul: cine a luat cei mai mulți bani, care este totalul sponsorizărilor, cine a dat cei mai mulți bani — practic calculele ar fi trebuit făcute de mână, pe o bază de date cu vreo 75,000 de înregistrări. Dar S a rezolvat problema: după scrapuirea și curățarea datelor, calculele durează câteva minute.

Urmărește-ne pe social media

google news
hive

Articole similare

Parteneri

hive

Ultimele Articole