Borbely: În septembrie, România va veni cu un nou raport privind emisiile de CO2

Marian Manolache

“Această suspendare nu înseamnă că noi pierdem cele 300 de milioane de unităţi. Aceste unităţi au fost acordate României pentru că noi am reuşit să reducem aceste emisii în perioada 1990-2005 şi, în urma acestor reduceri, am primit cum au primit şi celelalte ţări. Nu pierdem aceste unităţi, ci, în această perioadă, nu putem tranzacţiona. Putem negocia, putem pregăti unele contracte”, a spus ministrul.

Demnitarul şi-a exprimat speranţa că, după ce va fi ridicată suspendarea, România va putea tranzacţiona cât mai multe asemenea unităţi.

“Din păcate, piaţa aceasta a tranzacţiilor nu este foarte spectaculoasă. M-am uitat la cifrele altor ţări şi niciuna nu a putut să vândă decât o cantitate foarte mică faţă de ceea ce are alocat în prevederile protocolului de la Kyoto. Facem front comun cu toate ţările foste socialiste pentru a putea reporta aceste unităţi după 2012 sau pentru a primi o compensare după 2012. Aceste ţări au făcut eforturi, au înschis multe companii care poluau şi atunci nu putem spune să închidem prăvălia la 31 decembrie 2012”, a conchis Borbely.

 

Comitetul de Conformare al Protocolului de la Kyoto a suspendat dreptul României de a tranzacţiona certificate de emisii de gaze cu efect de seră, “până la rezolvarea neconformităţilor identificate”, potrivit unui comunicat transmis duminică de Ministerul Mediului şi Pădurilor.

 

Suspendarea a dus la demisia preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului, Iosif Nagy, în locul căruia a fost numit Abos Gabriel, care a ocupat până în prezent funcţia de comisar general adjunct la Garda Naţională de Mediu.

 

La începutul anului, ministrul Borbely estima că din vânzarea certificatelor de emisii de carbon ar putea fi obţinută suma de 1,8 miliarde de euro.

 

În acelaşi context, preşedintele Traian Băsescu a spus luni că motivul pentru care România a fost suspendată de la tranzacţionarea certificatelor de CO2 este pentru că politicienii s-au certat şi au fost “laşi”.

 

“De ce credeţi că România a fost suspendată de la tranzacţionarea certificatelor de CO2? Asta s-a întâmplat: România a pierdut 1,2 miliarde de euro în preţul de azi, având certificate în valoare de 3 miliarde în 2008. De ce? Pentru că oamenii politici au fost laşi. Pentru că oamenii politici s-au certat – Mediul cu Economia. Toţi, despre toţi vorbim. Dar vorbim şi despre cei de dinainte de 2008. Nu din 2008 până acum. Iar România astăzi a pierdut 1,2 miliarde”, a acuzat şeful statului.

hive

Articole similare

Parteneri

hive

Ultimele Articole