Când pleacă, să-i ia și pe ai noștri cu ea! (Die Welt)

Mihai Barsan

Angela Merkel are în program doar o întrevedere cu premierul Antonis Samaras. Ar vrea și Evangelos Venizelos să fie văzut cu șefa Guvernului german. El are nevoie stringentă de puțină publicitate, altfel partidul său Pasok (socialdemocrat) riscă să ajungă cantitate neglijabilă pe scena politică, deși se află în coaliția de guvernare a Greciei. Deocamdată, dorința sa a fost respinsă sec.

 

Economiștii eleni văd vizita cancelarului în termeni buni și estimează că ea reprezintă dovada faptului că Atena mai e încă în joc. E prima vizită a lui Merkel în Grecia în ultimii șapte ani și ar putea semnifica o ameliorare a relațiilor dintre cele două state. Grecii de rând sunt mai sceptici. Majoritatea crede că Angela Merkel a venit să-și ia banii înapoi. Și dacă tot ar face asta, măcar să-i ia și pe ai noștri cu ea, spun mulți demonstranți adunați în fața Parlamentului de la Atena, scriu cei de la RFI.ro.

 

Ziua de azi ar putea fi fie cea mai bună a Guvernului Samaras de la instalarea în funcție, fie cea mai rea. Cea mai bună va fi dacă Merkel măcar va lăsa discret să se înțeleagă că va permite relaxarea condițiilor pentru acordarea următoarei tranșe de finanțare internațională. Cea mai rea va fi dacă Atena va arde și va fi scena unor demonstrații violente. Legal, autoritățile au interzis orice demonstrație astăzi pentru a asigura securitatea înaltului oaspete. Dacă ne uităm la scenele de ieri, decizia e justificată. Dar presa elenă punctează sec: Capitala Greciei nu va fi accesibilă grecilor pentru a-l proteja pe cancelarul german.

Urmărește-ne pe social media

google news
hive

Articole similare

Parteneri

hive

Ultimele Articole