CFR Cluj și FCSB au aflat numele adversarelor. Cum arată grupele din Conference League

​Vineri a avut loc la Istanbul tragerea la sorți a grupelor din Conference League (sezonul 2022-2023), competiție în care România este reprezentată de CFR Cluj (campioana) și FCSB (vicecampioana).

CFR Cluj în grupă cu Slavia Praga, Sivasspor, KF Ballkani

CFR Cluj va face parte din grupa G, alături de Slavia Praga, Sivasspor și Ballkani.

Slavia Praga este fosta echipă a lui Nicolae Stanciu, gruparea din capitala Cehiei încheind ultimul sezon pe locul doi (vicecampioană).

Sivasspor este ultima câștigătoare a Cupei Turciei și a încheiat sezonul pe locul 10 dintr-un total de 20 de echipe.

În fine, Ballkani este campioana din Kosovo.

FCSB în grupă cu West Ham United, Anderlecht, Silkeborg IF

FCSB a fost repartizată în grupa B, alături de West Ham United, Anderlecht și Silkeborg IF.

West Ham a încheiat sezonul recent încheiat din Premier League pe locul 7, Anderlecht a terminat în Belgia pe 3, iar Silkeborg a prins ultima treaptă a podiumului din Danemarca.

De știut:

Prima clasată se va califica în optimile competiției, în timp ce a doua va disputa un play-off cu o echipă care a ocupat locul trei în grupele de Europa League.

Meciurile din faza grupelor se vor disputa în perioada 8 septembrie – 3 noiembrie.