CM Natație Juniori: Senzaționalul David Popovici, medalie de aur în proba de 200m liber

​David Popovici a obținut joi medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Nataţie pentru juniori de la Lima, Peru.

Sportivul nostru a oprit cronometrul la 1:46.18, timp suficient pentru a cuceri aurul mondial.

Popovici a fost urmat pe podium de ungurul Daniel Meszaros (1:48.98) și de italianul Filippo Bertoni (1:49.05).

Victoria lui David Popovici a fost una clară, diferența față de următorii clasați fiind de +02.80 (Meszaros) și +02.87 (Bertoni).

De știut:

Timpul înotătorului legitimat la CS Dinamo reprezintă un nou record al competiției.

David Popovici, medalie de aur în proba de 200m liber

200m liber, clasament final – David Popovici, fără rival

România, rezultate extraordinare la Mondialele pentru juniori de la Lima

Primele medalii ale României la Campionatele Mondiale de la Lima a fost aduse de Vlad Stancu (argint la 400 m liber) și ștafeta masculină de 4×100 m liber (aur).