Numărul investitorilor pe piaţa de capital autohtonă a urcat cu aproape 2% anul trecut. De la de la 92.865 în decembrie 2008 la 94.511 în acceaţşi lună din 2009. Din numărul total de conturi înregistrate la finele anului trecut, 86% au portofolii mai mici de 11 mii de euro.
Valoarea totală a portofoliilor deţinute de investitori la data de 31 decembrie este de 11,6 miliarde de lei sau peste 2,8 miliarde de euro. Valoarea investiţiilor a urcat cu aproximativ 52% faţă de soldul din decembrie 2008, arată datele Fondului de Compensare a Investitorilor.
Avansul important al valorii deţinerilor poate fi explicat, parţial, prin aprecierile înregistrate de emitenţii listaţi la Bursa de Valori Bucureşti anul trecut, când BET-C a urcat cu 37%.
Investitorii care au conturi deschise pe bursele româneşti sunt compensaţi în acest an cu 11 mii de euro, echivalentul în lei, în cazul incapacităţii de plată a unui intermediar. Fondul de Compensare al Investitorilor nu compensează investitorii profesionali.
La sfârşitul anului 2009, resursele Fondului pentru compensarea investitorilor erau de 11,2 milioane de lei sau 2 milioane şi 700 de euro.








