David Popovici, din nou campion. A stabilit un nou record mondial

David Popovici a devenit și campion european după ce a evoluat, sâmbătă, în finala probei de 100 m liber din cadrul Campionatului European de nataţie pentru seniori, competiţie care se desfăşoară la Roma.

Tânărul înotător s-a calificat în finală cu timpul de 46.98, record european şi al competiţiei. Popovici va mai concura la Roma la 200 m liber, 400 m liber şi ştafetă 4×100 m liber.

Popovici a încheiat proba cu timpul 46.86, cel mai bun reuşit vreodată de un înotător din lume. Este un record mondial, record european, record mondial de juniori, record european de juniori şi record al competiţiei.

Precedentul record mondial, de 46.91, îi aparţinea brazilianului Cesar Cielo.

Pe locul doi s-a clasat Kristof Milak (Ungaria), cu timpul 47.47, iar pe trei a terminat  italianul Alessandro Miressi, cu timpul 47.63.

Sportivul român a ajuns în finală după ce în semifinale a reuşit timpul 46,98, care reprezenta recordul european de seniori, record al competiţiei, record european şi record mondial de juniori.

David Popovici va mai concura la Roma la 200 m liber, 400 m liber şi ştafetă 4×100 m liber.

Popovici mai are în palmares nouă medalii obţinute la CE de juniori în 2021 şi 2022 (şapte de aur), un aur continental obţinut în 2021 în bazin scurt şi două titluri mondiale obţinute în acest an la Budapesta (100 m liber şi 200 m liber).