Dubaiul a zguduit pieţele internaţionale la sfârşitul lunii noiembrie, când a solicitat un moratoriu de şase luni la plata datoriilor grupului Dubai World, deţinut de stat.
Grupul a anunţat săptămâna trecută că va restructura datorii de circa 26 miliarde dolari (17,2 miliarde euro) în cadrul a două dintre principalele companii imobiliare, Nakheel şi Limitless.
Oficialii Dubai World se vor întâlni în următoarele zile cu creditorii, pentru a discuta cererea pentru un moratoriu.
“Există confuzie în mass-media, care consideră că guvernul vizează vânzarea activelor”, a declarat al-Saleh.
El a refuzat să comenteze asupra negocierilor ce se desfăşoară între Dubai World şi creditori sau asupra zvonurilor potrivit cărora guvernul planifică o emisiune de obligaţiuni de 5 miliarde dolari.
“Este mai bine să lăsăm totul pe seama Dubai World, a consilierilor şi a altor părţi (a creditorilor)”, a spus el.








