Germania dă lecţii Europei despre cum se tratează criza

Mihai Barsan

Berlinul a confirmat estimarile facute in luna ianuarie – o crestere a PIB de 0,7% in 2012 si de 1,6% in 2013, dupa ce anul trecut cresterea a fost de 3%. Previziunile FMI insa raman inferioare celor ale Guvernului german (+0,6% in 2012 si +1,5% in 2013). Scenariul este diferit pentru analistii germani care sunt putin mai optimisti mizand pe o crestere de 0,9% anul acesta si de 2% anul viitor.

 

„Economia Germaniei se afla intr-o situatie buna, dar am ales deliberat sa facem previziuni prudente pentru ca riscurile internationale raman ridicate deoarece criza datoriei in zona euro nu s-a rezolvat”, a declarat ministrul german al economiei, Philipp Rösler.

 

Philipp Rösler considera ca evolutiile pozitive ale situatiei din Germania au fost sustinute de o consolidare bugetara si de reformele structurale de pe piata muncii. 

 

Citeşte aici tot articolul.

Urmărește-ne pe social media

google news
hive

Articole similare

Parteneri

hive

Ultimele Articole