În 2015, investitorul a înregistrat la OSIM o serie de mărci sub denumirile Business Garden Cluj, Business Garden Constanţa, Business Garden Iaşi şi Business Garden Timişoara.
„Înregistrarea mărcilor a fost făcută pentru a securiza brandul. Sper să se dezvolte România atât de puternic, încă să facem proiecte şi în aceste oraşe. Suntem în direcţia bună. Sunt firme mari, producători mari, care au intrat în oraşe precum Timişoara, Cluj-Napoca sau Iaşi. Automat, vor avea nevoie de birouri. Nu este exclus să facem rezidenţial şi în alte oraşe“, a declarat Antoniu Panait, directorul general al Vastint România, la lansarea primelor două clădiri de birouri pe care le-a construit pe o parte din terenul fostei fabrici Timpuri Noi din Capitală.
Potrivit acestuia, în continuarea clădirilor de birouri pe care le va construi la Timpuri Noi se vor dezvolta 400 sau 500 de apartamente, în funcţie de mărimea unităţilor.
„Vrem să terminăm cu partea de birouri, după care vom continua cu rezidenţialul. Totul depinde de cât de repede absoarbe piaţa spaţiile pe care le livrăm. Am ajuns la un grad de ocupare de 70% cu primele două clădiri de birouri şi ne dorim să le închiriem integral până la mijlocul anului viitor. A treia clădire este în construcţie şi o vom livra până la sfârşitul anului viitor“, spune Panait.
Vastint mai deţine un teren de 48 de hectare, amplasat în zona Siseşti a Bucureştiului, cumpărat de la omul de afaceri Teia Sponte pentru un preţ estimat la circa 24 mil. euro. Pe acest lot s-ar putea ridica în jur de 10.000 de locuinţe, potrivit estimărilor Capital. Managerul Vastint spune că, în prezent, lucrează la elaborarea Planului Urbanistic Zonal pentru acest proiect.








