Încă o sută de camioane rusești au pătruns în Ucraina

Anghel Alexandru

Spre deosebire de primele 34 de camioane, această a doua coloană nu a fost inspectată de autoritățile ucrainene, a declarat purtătorul de cuvânt al Consiliului de Securitate al Ucrainei, Andrei Lîsenko.

 

Pe de altă parte, șeful Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU), Valentin Nalivaicenko, citat de Reuters, a declarat că trupele ucrainene nu vor ataca aceste camioane pentru a evita orice provocare. ‘Ucraina va contacta Comitetul Internațional al Crucii Roșii pentru a se asigura că nu vom fi ținta unor provocări (în urma unor acuzații) că am reține sau am folosi forța împotriva vehiculelor așa-numitului convoi umanitar’, a explicat oficialul ucrainean.

 

Grănicerii și vameșii ucraineni au început joi inspectarea primelor camioane din cele aproape 300 care compun convoiul umanitar rus blocat de mai mult de o săptămână la frontiera ruso-ucraineană. Operațiunea s-a desfășurat în partea rusă a graniței, la punctul de frontieră Donețk, întrucât partea ucraineană a frontierei este controlată de insurgenții rusofoni.

 

Moscova a decis vineri să nu mai aștepte avizul Ucrainei și să trimită primele camioane în estul Ucrainei. Crucea Roșie a anunțat într-o postare pe Twitter că nu a escortat convoiul rus în Ucraina, din cauza situației ‘volatile’ în ce privește securitatea.

 

 

hive

Articole similare

Parteneri

hive

Ultimele Articole

Lasă un comentariu