JO: România a învins Honduras! Jocul nu a convins

Honduras – România 0-1. Tricolorii au trecut la limită de Honduras, printr-un autogol semnat de Oliva chiar înainte de pauză, la un corner executat de Ciobanu, și se plasează deja pe un culoar favorabil pentru calificare. Dacă batem duminică și Coreea de Sud, care a pierdut miraculos împotriva Noii Zeelande, suntem 99% în sferturile de finală.

Adversarii ”tricolorilor” au avut primele ocazii periculoase ale partidei, dar Aioani s-a opus de fiecare dată. A urmat și o fază spectaculoasă reușită de Benguche, care a trecut de Florin Ștefan și de Aioani, dar Ghiță a intervenit și a respins înainte ca mingea să intre în poartă.

România a marcat unicul gol al partidei chiar înainte de pauză. Ciobanu a centrat din corner, Oliva a respins nefericit, iar mingea a intrat în poarta Hondurasului.

În partea secundă, ”tricolorii” au mai avut două șanse de a înscrie, prin Sefer, dar tabela a rămas nemodificată.

Astfel, România câștigă primele trei puncte din această grupă și se gândește la următorul meci, cu Coreea de Sud, care a pierdut meciul cu Noua Zeelandă, scor 1-0.