Patrick Mercer, membru al opoziţiei conservatoare şi preşedinte al subcomisiei antiterorism din Parlament, spune că are informaţii că şase recruţi musulmani au fost daţi afară din MI5 pentru că trecutul lor ridica semne de întrebare. Este vorba despre persoane care au încercat să se angajeze la MI5 după atentatele din 7 iulie de la Londra. Doi dintre ei urmaseră antrenamente în tabere din Pakistan, iar ceilalţi aveau goluri inexplicabile în curicculum vitae, a declarat Mercer cotidianului Daily Telegraph.
“Aş fi extrem de surprins dacă inamicii noştri nu au încercat să se infiltreze, dar aş vrea nişte clarificări din partea guvernului pentru a vedea cât de bine am reuşit să îi detectăm”, a declarat el pentru Sky News.
“Ceea ce mă îngrijorează este posibilitatea ca nu toţi aceşti invizi să fi fost neapărat prinşi”, a declarat el la BBC.
Mercer i-a cerut ministrului de interne britanic Alan Johnson să precizeze cât de departe în procesul de recrutare au ajuns cei şase înainte de a fi respinşi şi să se asigure că procesul de selecţie a membrilor MI5 este cât se poate de riguros.
Ministerul de Interne nu a comentat afirmaţiile lui Mercer, dar o sursă din serviciile de securitate a declarat pentru Telegraph că niciun candidat nu a fost respins din asemenea motive după ce a început antrenamentul sau activitatea propriu-zisă în MI5, sugerând că nu ajunseseră foarte departe în procesul de recrutare.
MI5 şi-a sporit considerabil efectivele după atentatele din 2005 comise de patru tineri islamişti britanici, proces care, spune Mercer, ar fi trebuit să înceapă încă de după atentatele din 11 septembrie din Statele Unite. Graba de a recruta a furnizat al-Qaida şansa de a se infiltra în MI5, deşi faptul că cei şase au fost respinşi sugerează că procesul de verificare este bun.
“Bineînţeles că MI5 trebuie să recruteze oameni din toate mediile. Cert este însă că acest lucru nu este lipsit de riscuri. O organizaţie subversivă demnă de acest nume va încerca în mod sigur să se infiltreze”, a spus el.
Luna trecută, Marea Britanie a redus nivelul de alertă teroristă la “semnificativ”, a treia din cele cinci trepte. Nivelul de alertă nu mai fusese redus mai jos de treapta a doua (“grav”) de la introducerea sa, în august 2006. Guvernul a precizat însă că organizaţii precum al-Qaida rămân în continuare o ameninţare “reală şi serioasă”.






