Performanță uriașă pentru România la CM de haltere, pentru Loredana Toma: două medalii de aur și un record mondial

​Halterofila română, Loredana Toma, a avut o prestanță extraodinară la Campionatul Mondial, disputat la Bogota, capitala Columbiei.

Loredana Toma a cucerit două medalii de aur, la categoria 71 de kg, stilul smuls și la total. Totodată ea a reușit să bată și un record mondial.

La stilul aruncat, sportiva s-a clasat pe locul 4, cu 137 kg, în timp ce la total a încheiat pe prima poziţie, cu 256 kg. Ea a fost urmată de chinezoaica Tiantian Zeng (253 kg) şi de Angie Palacios (Ecuador – 252 kg).

Delegația României a terminat CM competiția cu 3 medalii

Astfel, la capătul acestei competiții România are trei medalii. Pe lângă cele două de aur cucerite de Loredana Toma, a mai câștigat medalia de argint și Mihaela-Valentina Cambei la stilul smuls, în cadrul categoriei olimpice 49 kg.

La CM de haltere au fost prezenți 537 de sportivi din 93 de țări. Aceasta este prima competiție de calificare pentru JO 2024 (de la Paris).

România a fost reprezentată de 6 sportivi, patru la feminin și doi la masculin, după cum transmite Agerpres.