Prima maşină electrică făcută la imprimantă 3D

Mucenic Ioana

Areion, maşina construită de echipa de studenţi belgieni “Group T”, nu este doar primul automobil din lume  construit integral din fragmente scoase la imprimantă 3D, dar este şi extrem de rapidă, arată Business Insider.

 

Cu o greutate de 280 kg, Areion este mai grea decât majoritatea celorlaltor maşini care concurează în cadrul circuitului Hockenheim din Germania. Asta nu a oprit-o însă să accelereze de la 0 la 96 km/h în doar 4 secunde, ajungând la o viteză maximă de 141 km/h.

 

Printarea 3D este o tehnologie incredibil de flexibilă. Cu ajutorul ei, producerea de prototipuri devine mult mai simplă şi mai accesibilă, iar Areion este exemplul viu că printarea 3D poate fi folosită şi în industria auto.

 

Aşadar, pe viitor este foarte posibil ca pur şi simplu să îţi creezi singur designul de maşină şi apoi… s-o scoţi la imprimantă.

Urmărește-ne pe social media

google news
hive

Articole similare

Parteneri

hive

Ultimele Articole