Prima medalie de aur după 20 de ani

O nouă performanță în sportul românesc. Bianca Florentina Ghelber a cucerit medalia de aur în proba de aruncare a ciocanului, miercuri, la Campionatele Europene de atletism de la Munchen.

Ghelber (32 ani), clasată pe şase la JO de la Tokyo, anul trecut, s-a impus în finala de la Munchen cu 72,72 metri, devansându-le pe poloneza Ewa Rozanska, 72,12 m, şi pe italianca Sara Fantini, 71,58 m.

În grupele preliminare, Ghelber obţinuse a treia performanţă, 71,27 metri.

Ghelber se clasase pe locul 6 la Mondialele de la Eugene (SUA), luna trecută.

România a obţinut prima medalie de aur continentală după o pauză de 20 de ani. Tot la Munchen, în 2002, Ionela Tîrlea cucerea singurul titlu pentru România, la 400 mg, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Atletism. Atunci, Europenele erau programate odată la patru ani. La ediţia precedentă (1998), la Budapesta, actuala antrenoare a Biancăi Ghelber, Mihaela Melinte, urca pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, tot la aruncarea ciocanului.

Ediţia 2020 a Europenelor în aer liber, de la Paris, a fost anulată din cauza pandemiei de coronavirus, iar la ultima ediţie, din 2018 (Berlin), Elena Andreea Panţuroiu (căsătorită Taloş) a avut cea mai bună performanţă dintre sportivii români, clasându-se pe locul 4 la triplusalt.

Succes și la haltere

România a încheiat Campionatele Europene de haltere Under-15 şi Under-17 de la Raszyn (Polonia) cu un total de 27 de medalii, 9 de aur, 5 de argint şi 13 de bronz.

Miercuri, Mihaela Buşe (CS Chimia Râmnicu Vâlcea) a obţinut două medalii de bronz la cat. 81 kg, la secţiunea U17, la stilul aruncat (80 kg) şi la total (140 kg). La smuls, Mihaela Buşe s-a clasat pe locul 4, cu 60 kg.

Din cauza unei accidentări, halterofila a intrat în concurs doar la primele încercări la cele două stiluri, precizează Federaţia Română de Haltere.

La Under-15, Ana Mihai (CS Olimpia Bucureşti) a înregistrat trei clasări pe locul patru la cat. +81 kg, la smuls (57 kg), aruncat (72 kg) şi total (129 kg).

România a participat cu 18 sportivi la competiţie, la Under-15 cu Narcis Papolti (cat. 49 kg), Lucian Cambei (cat. 49 kg), Ramon Ilie (cat. 55 kg), Gabriela Chifiriuc (cat. 40 kg), Alexia Şipoş (cat. 49 kg), Ionela Butacu (cat. 59 kg), Ionela Bosînceanu (cat. 71 kg) şi Ana Mihai (cat. +81 kg), iar la Under-17 cu Cosmin Isofache (cat. 55 kg), Iulian Diaconu (cat. 61 kg), Tiberiu Donose (cat. 67 kg), Mihăiţă Tănăsoiu (cat. 73 kg), Nicu Vîlcu (cat. 96 kg), Ioana Miron (cat. 45 kg), Maria Ghihanis (cat. 55 kg), Estefania Dobre (cat. 59 kg), Petronela Budăi (cat. 76 kg) şi Mihaela Buşe (cat. 81 kg).