”Avem aproape o mie de bănci. Evident că, pentru economia noastră, numărul acestor instituţii financiare e prea mare”, a spus el la o întâlnire cu un grup de studenţi din Moscova.
În ultimele luni, zeci de bănci ruseşti au fost închise după ce organismul statal de supraveghere financiară le-a retras licenţele în cadrul unei campanii de intensificare a controalelor efectuate la instituţiile ce acordă credite.
Putin a dat exemplul Germaniei, unde numărul băncilor este de circa 250. ”Unele instituţii financiare trebuie să-şi mărească valoare activelor şi a capitalului pentru a fi mai sigure şi pentru a putea obţine un portofoliu de credite de calitate”, a adăugat liderul de la Kremlin.
Unii analişti sunt de părere că eventuale încercări de consolidare în acest domeniu vor determina o orientare masivă a clienţilor către marile bănci de stat care domină sistemul financiar rus.







