Solproiect: Terenurile arabile din România sunt de 5 ori mai ieftine decât în alte state

În România, terenurile fertile se vând cu 2.000 de euro pe hectar în timp ce în Austria terenurile mai puţin fertile costă 10.000 de euro pe hectar.
Sunt date culese de Solproiect, companie specializată în achiziţia şi comasarea terenurilor agricole. Cifrele mai arată că, în ţări precum Polonia, Cehia şi Slovacia, preţul pe hectar este de 5.000 de euro. În aceste condiţii, este o perioadă bună să achizionezi un teren în România dacă îţi doreşti acest lucru.

Specialiştii mai susţin că cererile pentru achiziţia de terenuri agricole sunt pentru suprafeţe de 100-150 de hectare. În special pentru exploatări agricole, dar şi pentru schimbarea uzului. De asemenea, 44% din proprietăţile lucrate se întind pe suprafeţe mai mici de un hectar, în timp ce doar 22% dintre exploataţiile actuale pot deveni profitabile conform standardelor europene.

Urmărește-ne pe social media

google news
hive

Articole similare

Parteneri

hive

Ultimele Articole