“Culturile agricole acoperite cu zăpadă nu vor fi afectate de ger. Dacă nu aveam deloc zăpadă pe sol era mai dificil. Cred că eu şi Ariton (Ion Ariton, ministrul Economiei n.r.) ne bucurăm de zăpăzile de acum, eu pentru agricultură, iar el pentru umplerea lacurilor de acumulare. Consider, de asemenea, că şi gerul este bun în aceste zile pentru că întârzie înmugurirea arbuştilor şi a pomilor fructiferi”, a declarat, marţi, pentru AGERPRES, ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale.
Acesta a adăugat că rezerva de apă din sol este satisfăcătoare în unele zone din ţară, în condiţiile în care exista, încă din toamna lui 2011, un deficit mare de apă în sol, dar prognozele meteo au anunţat din nou căderi de zăpadă, începând de vineri.
“Pentru agricultură este un lucru foarte bun că avem în toată Câmpia Română un strat de zăpadă de peste 30 de centimetri, iar în zonele de munte, zăpada atinge şi 1,60 de metri. Acest lucru înseamnă o refacere a rezervei de apă din sol. Pot spune că pe Câmpia de Vest şi de Sud rezerva de apă din sol este aproape satisfăcută. Trebuie să vedem ce ninsori mai avem în perioada următoare pentru că de vineri s-au prognozat din nou căderi de zăpadă”, a adăugat ministrul Agriculturii.
Şeful MADR anunţa la începutul acestui an că deficitul de apă din sol înregistrat în toamna anului trecut ar putea afecta anul agricol pe mai multe suprafeţe întinse de culturi.








