Cele mai bizare zece momente din istoria Mondialelor (VIDEO)

0

A mai rămas o lună până la debutul celei de-a 19-a ediţii a Campionatului Mondial de fotbal. Fiecare turneu a avut momentele sale memorabile şi probabil aşa se va întâmpla şi cu competiţia găzduită de Africa de Sud, mai ales că este prima ediţie ce se dispută pe Continentul Negru.

Goluri fantastice, situaţii jenante sau greşelile monumentale sunt sarea şi piperul celei mai populare competiţii globale, care ţine cu sufletul la gură aproape întreaga planetă.

Cele mai ciudate astfel de momente au fost centralizate de The Bleacher Report sub titlul de Cele mai bizare 10 momente din istoria fotbalului.

10. Croatul Simunic a primit trei cartonaşe galbene într-un meci

S-a întâmplat la CM 2006, la meciul din faza grupelor dintre Croaţia şi Australia. Arbitru era Graham Poll, care i-a arătat lui Simunic primul cartonaş galben în minutul 61. Al doilea a venit în minutul 90, dar centralul nu şi-a dat seama că îl mai avertizase o dată pe jucător şi nici acesta nu s-a sinchisit să părăsească terenul. Abia la finalul întâlnirii l-a primit pe al treilea şi, implicit, pe cel roşu.

9. Atacul lui Benjamin Massing

În 1990, la meciul de deschidere Camerun – Argentina, Massing s-a făcut cunoscut lumii printr-un violent atac asupra lui Caniggia.  Massing a fost eliminat, dar Camerun a câştigat cu 1-0. Ceva mai târziu în turneu, în sferturi, Massing a comis-o din nou, făcând un fault în careu, penalty-ul făcut cadou Angliei trimiţând Camerunul acasă.