Cine transmite la TV Young Boys Berna – CFR Cluj, partida retur din preliminariile Ligii Campionilor

0
Jucatorii formatiei CFR Cluj reactioneaza la finalul meciului de fotbal contra echipei Lincoln Red Imps din mansa retur a turului II preliminar al Ligii Campionilor, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu, miercuri, 28 iulie 2021. FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

CFR Cluj își joacă destinul în Europa în Elveția în meciul retur din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, în fața celor de la Young Boys Berna, fosta adversară din Europa League care i-a eliminat dramatic pe ardeleni anul trecut.

Meciul decisiv pentru clujeni va fi transmis de către Digi Sport 1 și Prima TV. De altfel, cele două posturi TV au transmis și meciul tur din Gruia încheiat la egalitate, scor 1-1.

Pentru cei care nu vor avea posibilitatea să fie în fața unui televizor există o altă opțiune. Partida va putea fi urmărită online pe platforma primaplay.ro, cât și pe aplicația Digi Mobil.

Presiune uriașă pe CFR

Pe echipa lui Marius Șumudică există o presiune uriașă, fiind singura echipă românească rămasă în cupele europene, și pe umerii căreia atârnă coeficientul României din acest sezon.

Pe lângă miza sportivă, partida din Elveția are pentru CFR Cluj și o miză financiară uriașă. O calificare le-ar putea aduce ardelenilor un bonus de nouă milioane de euro.

CFR Cluj însă nu are deloc amintiri plăcute din dubla cu Young Boys Berna din sezonul trecut al grupelor Europa League. În tur echipa lui Edi Iordănescu a încheiat la egalitate, scor 1-1, iar în ultimul meci din grupă a ratat calificarea dramatic în prelungirile partidei, când elvețienii au reușit să marcheze golul izbăvitor.

Și în meciul tur de pe data de trei august, elvețienii au smuls in extremis un rezultat de egalitate. Mijlocașul Vincent Sierro a reușit egalarea în minutul 90+3, iar totul se va decide la meciul de la Berna.