Rival pentru iPad: Microsoft lansează tableta Surface

Mucenic Ioana

Directorul Microsoft, Steve Ballmer, a prezentat tableta luni, la o conferinţă de presă din Los Angeles, arată Globe and Mail. Surface a fost creată pentru a uşura lansarea Windows 8, cea mai recentă versiune a acestui sistem de operare, care va intra în magazine în toamna aceasta. De asemenea, Microsoft se va bucura de câteva încasări binemeritate pe această piaţă a tabletelor care se dezvoltă din ce în ce mai mult, însă în care vânzările computerelor tradiţionale şi ale laptopurilor au început să scadă încet, dar sigur.

 

Dacă va avea succes, Surface s-ar putea dovedi a fi cel mai important produs pe care Microsoft l-a lansat vreodată, crescând semnificativ încasările companiei pe o piaţă în care consumatorii aleg din ce în ce mai mult device-uri mobile în defavoarea computerelor. Istoria companiei în ceea ce priveşte partea de hardware e destul de diversă. Dacă sistemul de jocuri Xbox a devenit, în timp, una din cel mai bine vândute console de jocuri video, MP3-player-ul Zune şi celularul Kin au eşuat amândouă.

 

Varianta originală a Surface, gândită de Microsoft în 2008, era un computer multitouch mare cam cât o masă de sufragerie. A fost creat în special pentru mediul business, fiind destinat mai ales hotelurilor sau magazinelor. Tableta lansată luni cântăreşte însă doar 676 grame, are 9.3 mm grosime şi un ecran de 10.6 inch. Are, de asemenea, un înveliş magnetic care funcţionează şi ca tastatură touchscreen. 

 

Copiind metoda Apple, Microsoft a ţinut secrete, până în ultimul moment, toate detaliile legate de tableta Surface. Jurnaliştii invitaţi la eveniment nu au fost anunţaţi de motivul întâlnirii până în ziua acesteia.

 

Toamna aceasta, Microsoft se pregăteşte să lanseze Windows 8, cea mai nouă versiune a sistemului său de operare. Spre deosebire de versiunile anterioare ale softului, Windows 8 este făcut special pentru a rula pe gadget-uri mobile, cum ar fi smartphone-urile şi tabletele. 

 

Cu toate astea, Apple – rivalul lui Microsoft – domină în prezent piaţa tabletelor cu iPad-urile sale. Mai există şi alţi produse concurente, inclusiv device-uri care rulează Android, dar niciunul nu a reuşit să detroneze Apple de pe piaţă. 

 

Având propria linie de hardware, Microsoft speră să intre pe piaţa de tablete mai uşor decât a intrat pe piaţa de smartphone-uri. De ani de zile, Apple a dominat această piaţă cu iPhone. Recent, alte telefoane care folosesc Android au venit din urmă, iar Microsoft a încheiat un parteneriat cu Nokia pentru a lansa o linie de telefoane high-end care rulează Windows. Chiar dacă telefoanele au primit în general reacţii bune, Windows mai are încă de recuperat, având în vedere că iPhone-urile şi telefoanele cu Android ocupă majoritatea pieţei de smartphone-uri.

 

Până acum, Microsoft nu a avut o istorie prea fericită cu telefoanele mobile, însă o astfel de tabletă i-ar permite ca Windows să îşi extindă supremaţia şi mai mult, acesta fiind de departe cel mai bine vândut sistem de operare din lume. Cu toate astea, o astfel de mişcare nu e tocmai simplă. Pe piaţa smartphone-urilor, Google a permis iniţial oricărei companii să producă telefoane care folosesc Android. Însă când Google a încercat să producă propriul brand de smartphone cu Android, unii producători s-au întrebat dacă vor putea să concureze cu un astfel de produs, având în vedere că ar exista un singur telefon Android pe piaţă, dezvoltat în strânsă colaborare cu însăşi compania care a lansat Android.

 

Având o tabletă produsă chiar de ei, Microsoft are cam aceleaşi motive de îngrijorare. La conferinţele sale anuale, compania a prezentat mereu gadget-uri similare tabletelor care rulează Windows, dar astfel de gadget-uri erau fabricate în mod normal de parteneri precum Hewlett-Packard. Acum, Microsoft va avea un device care ar putea, în teorie, să concureze cu produse create de acei parteneri.

 

Există însă şi multe avantaje pentru Microsoft. O tabletă nu doar că ar da companiei un produs important prin care să promoveze Windows 8 anul acesta, dar ar coincide şi cu strategia generală a Microsoft  de a aduna laolaltă toate variantele de entertainment preferate de clienţii săi. De exemplu, o tabletă ar putea controla, în acelaşi timp, un sistem Xbox, permiţând utilizatorilor să comute wirelles o transmisie video dintr-un device mobil către un televizor.

 

Urmărește-ne pe social media

google news
hive

Articole similare

Parteneri

hive

Ultimele Articole