Glof la nivel profesionist în România

0

Pentru prima oară în România golful se joacă şi cu profesionişti. Alba Golf Challenge a ajuns la a opta ediţia şi a fost organizat de Consiliul Judeţean Alba în parteneriat cu Roşia Montană Gold Corporation, la Clubul “Paul Tomiţă”. Competiţia a fost câştigată de italianul Roberto Paolillo la profesionişti şi de Laurenţiu Coman, la categoria amatorilor.

După ce anul trecut a intrat în istorie, câştigând pentru a treia oară consecutiv, trofeul şi, implicit, cupa Alba Golf Challenge, Laurenţiu Coman şi-a dovedit şi în 2012 calităţile, impunându-se la secţiunea rezervată amatorilor. El a spus că se gândeşte ca, în viitor, să treacă la profesionişti, dar că, momentan, condiţiile financiare nu-i permit acest lucru.

În clasamentul BRUT pe echipe, locul I a fost obţinut de echipa profesionistului Pipo Cali, din care au făcut parte şi amatorii Alexandru Bărbat, Mihai Dorin şi Dorin Matei. Tot la echipe, însă în clasamentul NET, pe locul I s-a clasat echipa lui Ricard Sarkozi, care i-a inclus pe jucătorii amatori Kadar Attila, Iulian Străjan şi Florin Vinesar. Concurenţii care au intrat pe terenul de golf au fost premiaţi într-un sistem similar celui de la marile competiţii de profil: cu premii în bani, trofee şi diplome de participare.

Consiliul Judeţean Alba organizează această competiţie din anul 2005, pentru jucătorii amatori afiliaţi la cluburile de specialitate. Ion Dumitrel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, a spus că, prin parteneriatul cu Roşia Montană Gold Corporation, 2012 este primul an în care au putut fi invitaţi jucători profesionişti, ceea ce a ridicat ţinuta turneului.