LIGA CAMPIONILOR: CFR Cluj a fost învinsă de GALATASARAY, scor 3-1, în grupa H

0

Golurile învingătorilor au fost marcate de Burak Yilmaz, în minutele 18, 61 şi 74. Pentru CFR Cluj a înscris Sougou, în minutul 53.

0-1: Burak Yilmaz deschide scorul cu o lovitură cu capul din careu, după o centrare a lui Hamit.

1-1: Sougou egalează cu un şut de la aproximativ 8 metri, după o pasă de la Bastos.

1-2: Acelaşi Burak marchează din 8 metri, tot după o centrare a lui Hamit.

1-3: Burak stabileşte scorul final cu un şut pe jos.

CFR Cluj: Felgueiras – Sepsi (Bastos ’31), Cadu, Piccolo, Ivo Pinto – Sougou, G. Mureşan, Godemeche (Bjelanovici ’46), L. Alberto – Camora – Kapetanos (Valente ’76). Antrenor: Paulo Sergio.

Galatasaray: Muslera – Eboue, Cris, Nounkeu, Riera – Hamit Altintop (Semih Kaya ’90+1), Kurtuluş Yekta (Sabri Sarioglu ’89), Selcuk Inan, Emre Colak – Umut Bulut (Amrabat ’76), Burak Yilmaz. Antrenor: Fatih Terim.

Cartonaşe galbene: Riera ’40, Hamit ’48

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Scoţia, formată din William Collum (central), William Conquer, Martin Cryans (asistenţi), Steven McLean, John Beaton (asistenţi suplimentari) şi Alan Mulvanny (rezervă).

Galatasaray a obţinut a doua victorie în România, după cea din 5 noiembrie 2009, înregistrată într-un meci cu Dinamo, scor 3-0, din grupele Ligii Europa.

De asemenea, aceasta este prima victorie în deplasare în Liga Campionilor pentru echipa din Istanbul, după septembrie 2002, când Galatasaray a învins formaţia Lokmotiv Moscova, scor 2-0.

În urmă cu două săptămâni, CFR Cluj şi Galatasaray au terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată la Istanbul.

Burak Yilmaz este singurul jucător care a marcat pentru Galatasaray în actuala ediţie a Ligii Campionilor, el reuşind să înscrie şi în meciul de pe teren propriu cu CFR Cluj.