”Criza datoriei nu va trece dintr-o dată’ şi ‘este cert că va fi nevoie de un deceniu pentru ca noi să ne aflăm din nou pe o poziţie mai bună”, a afirmat cancelarul german, subliniind necesitatea ca toate ţările din zona euro să-şi limiteze legal îndatorarea.
Rezolvarea crizei datoriei ”este o cale care necesită mult efort şi pe care trebuie să avansăm pas cu pas”, a relevat Merkel în cadrul unor aprecieri făcute imediat după summitul G-20 de la Cannes, pe larg consacrat acestei probleme.
Potrivit France Presse, summitul G-20 s-a străduit să prevină răspândirea crizei greceşti, plasând Italia sub supravegherea FMI, fără a decide însă cu privire la noi fonduri financiare destinate să împiedice o nouă recesiune.








