Ministrul Finanțelor spune că “nici pensiile, nici salariile, nici investițiile nu sunt în pericol”. Ieri vorbea de “provocări majore”

Theodora Șutiu

Tanczos Barna

După ce în urmă cu doar o zi avertiza asupra unor „provocări majore” legate de execuția bugetară, ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, a transmis joi un mesaj mai optimist:

„Nu e niciun risc de neplată a salariilor, a pensiilor sau de nerealizare a investițiilor”. Potrivit acestuia, guvernul a luat măsurile necesare pentru a evita orice problemă în ceea ce privește plățile esențiale, insistând că „nici pensiile, nici salariile, nici investițiile nu sunt în pericol”.

Declarațiile vin în contextul în care datele publicate de Ministerul Finanțelor arată un deficit bugetar de 55,9 miliarde de lei, adică 2,95% din PIB, înregistrat în primele patru luni ale anului. Marți, într-o postare pe Facebook, ministrul vorbea despre presiunea uriașă pe buget, subliniind că „asigurarea surselor de venituri pentru menținerea ritmului investițional și plata salariilor și pensiilor majorate anul trecut reprezintă o provocare uriașă”. El adăuga atunci că România poate atinge țintele de deficit doar prin „măsuri ferme, reducerea cheltuielilor și crearea unui stat mai suplu”.

Tanczos Barna a explicat joi că, deși există un echilibru bugetar solid în prezent, menținerea acestuia necesită un efort susținut, inclusiv un pachet de măsuri care vizează reducerea cheltuielilor. Totodată, ministrul a recunoscut că nu toate aspectele pot fi controlate intern, făcând referire la factori externi care influențează evoluția PIB și a creșterii economice, precum încetinirea economiilor europene sau tensiunile comerciale internaționale.

„Nu se poate controla creșterea economică sau încetinirea acesteia. Disputa SUA–UE pe tarife, economia Germaniei sau a Franței, șocul din primul tur de alegeri — toate acestea influențează creșterea economică și nu puteau fi prevăzute”, a declarat ministrul.

Săptămâna trecută, Tanczos Barna a avut o întâlnire cu președintele Nicușor Dan, căruia i-a prezentat situația bugetului și execuția bugetară pe anul 2025, precum și măsurile deja implementate pentru reducerea cheltuielilor și consolidarea fiscală.

Urmărește-ne pe social media

google news
hive

Articole similare

Parteneri

hive

Ultimele Articole