Nicușor Dan și-a înmormântat tatăl în plină campanie prezidențială! În timpul celei mai murdare campanii electorale din România post-decembristă s-a aflat o drama familială, purtată cu discreție de Nicușor Dan. O dramă neștiută, unul din motivele pentru care, în apariții electorale acesta era abătut.
Actualul președinte al României, a trecut printr-o tragedie personală necunoscută decât de câțiva membri ai familiei. Tatăl său, Grigore Dan, s-a stins din viață, într-un azil din București și a fost înmormântat de actualul președinte între o ceremonie dedicată Principatelor Române și o emisiune electorală. Fostul primar al Capitalei a lipsit două zile din spațiul public, iar acum știm de ce. În acel interval, a făcut drumul către Făgăraș pentru procesiunea prin care și-a condus părintele pe ultimul drum. Grigore Dan și-a petrecut ultimii doi ani din viață într-un azil de bătrâni din Capitală, după ce soția sa s-a stins din viață. Pentru Nicușor Dan, decizia de a-l muta din casa părintească de la Făgăraș a fost una inevitabilă deoarece starea părintelui s-a deteriorat.
Grigore Dan, tatăl președintelui, este un fost muncitor la combinatul chimic din Făgăraș, într-o secție ce producea dinamită. Cu timpul a avansat în funcție și a devenit șef de secție înainte de pensioare.Mama lui Nicușor Dan a trecut în neființă în anul 2021, în urma unui infarct. A fost aproape de 80 de ani și a lucrat toată viața în contabilitate. În 2018, părinții proaspătului ales președinte al României au sărbătorit 50 de ani de căsnicie.
Nicușor Dan și-a înmormântat tatăl în plină campanie prezidențială
„Nu s-a aflat nimic pentru că nu s-a făcut ‘popularitate’”, mărturisește Ioan Barbu, unchiul matern al președintelui, pentru Fanatik. A fost acolo la toate pomenile, la toate rugăciunile de după. „A fost și la pomana de șase săptămâni, că și asta e importantă. Acum ne pregătim de parastasul de șase luni, cred că pe 21 sau 22 iulie o să fie. M-a sunat Nicu (Nicușor Dan-n.r.) și mi-a spus că vine.”
Tatăl președintelui a fost înhumat lângă soția sa, mama lui Nicușor Dan, în micul cimitir al Bisericii „Sfântul Ioan Botezătorul” din cartierul Galați, Făgăraș. lor. În ce, în bătălia electorală se duceau lupte grele, Nicușor Dan a dus și o luptă interioară aceea de a ascunde doliul.











