La o reuniune la fabrica din Rüsselsheim, angajaţii au criticat politica comunicaţională a grupului american. La doi ani după ce o vânzare a fost anulată în ultimul moment, GM şi-ar fi schimbat din nou părerea, potrivit unor relatări de presă. Companiile interesate să preia Opel ar fi Volkswagen şi producători auto chinezi.
Şeful Opel, Karl-Friedrich Stracke, a trimis o scrisoare internă pentru a-i linişti pe angajaţi, cărora le-a spus că aceste informaţii sunt simple speculaţii ale mass-media.
Şi cercuri apropiate concernului apreciază drept improbabilă o vânzare a Opel. Totuşi, conducerea GM ar fi frustrată de evoluţiile de la constructorul auto german, care continuă să înregistreze pierderi. Potrivit publicaţiei “Auto-Bild”, guvernul german caută din nou soluţii pentru a rezolva problema fără ca Opel să fie înstrăinat.














