România a învins Kosovo cu 2-0. Meciul a fost întrerupt din cauza fumigenelor și a mesajelor de pe bannere

0

România a câștigat meciul cu Kosovo, cu scorul de 2-0. Meciul România – Kosovo de pe Arena Națională a fost întrerupt de arbitrul de centru circa trei sferturi de oră, din cauza fumigenelor și a mesajelor de pe bannere. Partida a avut loc în preliminariile Euro 2024.

Fanii au aruncat în minutul 18 cu torţe în spatele porţii kosovarului Arijanet Muric, astfel că arbitrul francez Willy Delajod a decis să întrerupă jocul. Suporterii au aruncat cu petarde şi au afișat două bannere „Basarabia e Romania, Kosovo e Serbia”, la care nu au renunţat în ciuda faptului că Ianis Hagi şi Nicolae Stanciu au mers să discute cu fanii.

Jandarmii au confiscat bannerele galeriei „Uniţi sub tricolor”, iar meciul s-a reluat după discuţii cu obsevatorul partidei şi apeluri de la staţia de amplificare a arenei